MENU
klinika
Tërheqja e trupave nga Gjermania

Vendimi i Presidentit Trump, shumë pikëpyetje për Evropën!

Project Syndicate: Plani i BE-së

Momenti i Hamiltonit, Plani Marshall apo Marrëveshja e Re?

Shumë besojnë se propozimi i fundit franko-gjerman për një fond evropian të rimëkëmbjes, mund të...

Nga Bloomberg

Trump kthehet kundër Merkelit, për Putinin?!

Zemërimi nga veprimi i fundit i Donald Trump kundër Gjermanisë ka arritur deri në Moskë....

Pas shumë bisedimesh...

A vazhdon BE të tregohet “naive” me Kinën?

Shefi i politikës së jashtme të BE foli në Bruksel pas asaj që ai e...

Jo më mosmarrëveshje...

Evropë, si do të mund të rimëkëmbesh pas krizës?

Plan rimëkëmbjeje për Europën! Këtë e dëshirojnë shumë qeveri të vendeve të Bashkimit Europian. Por...

Merkel-Macron dhe blloku

BE si SHBA, por…

Angela Merkel mbajti një konferencë shtypi bashkë me Macron në maj në të cilën dyshja...

Nga Project Syndicate

Pse nuk po funksionon diplomacia e Kinës?

Diplomatët kinezë kanë kohë që kanë një reputacion si profesionistë të trajnuar, dhe të kujdesshëm,...

"NATO të bëhet më globale dhe politike"

Shefi i NATO-s: Të kemi kujdes nga Rusia e Kina!

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg të hënën u kërkoi 30 anëtarëve të aleancës...

Diplomacia "luftëtar ujk"

Tani Kina do të ‘shënjestrojë’ aleatët e Amerikës!

Nga një luftë tregtare në një luftë fjalësh mbi origjinën e koronavirusit, deri te një...

Marrëdhëniet me SHBA-në e Kinën

Evropa pas koronavirusit: Koha për ndryshim!

Kjo është një përpjekje për një kthim në normalitet. Për të udhëtuar. Që fëmijët të...

Tërheqja e trupave

Amerika po e ndëshkon Gjermaninë e pabindur!

“Republika e dikurshme federale ishte një shtet pa politikë të jashtme” ka thënë njëherë ish-ministri...

Të tjera largime veç Britanisë?

BE i frikësohet “efektit domino”!

Brexit po afrohet me shpejtësi, dhe Mbretëria e Bashkuar do të largohet nga BE deri...