MENU
klinika
Ja ç'do të ndodhtte me vendin e tij dhe botën

Po nëse presidenti i Koresë së Veriut vdes?

Mos vallë duhet të shikojë nga Lindja?

Gjermania ka nevojë për Kinën, më shumë se për Evropën?!

Kohët e vështira kërkojnë masa të vështira ‘është shprehja e momentit kur bëhet fjalë për...

Çfarë po na tregon koronavirusi

Kina ka ndryshuar taktikat, jo strategjinë!

Që nga fillimi i pandemisë koronavirus, Kina ka luftuar të kontrollojë narracionin rreth rolit të...

Ajo s'mund të veprojë si SHBA...

Është koha të ndalojmë së fajësuari Evropën për krizën!

Të enjten e kaluar, Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen i kërkoi falje...

Nga Project Syndicate

Evropa si Amerika apo Amerika si Evropa?

Më 1946, me Evropën e shkatërruar nga lufta dhe të rrënuar, udhëheqësi i Britanisë së...

I sëmurë rëndë apo është zhdukur si zakonisht?

Pse e gjithë bota është shqetësuar për Kim Jong-un?

Titujt që presidenti i Koresë së Veriut Kim Jong-un është “sëmurë rëndë” ose “po shërohet...

Nga Jacinda Ardern tek Angela Merkel

Në kohë krize, femrat po tregojnë si drejtohet një shtet!

Ndër vendet që kanë patur sukse në luftën kundër pandemisë së Covid-19, udhëheqëset femra dallohen....

Zemërimi vazhdon

Si një artikull gazete e ktheu Gjermaninë kundër Kinës…

Gjermania e ka zemëruar Kinën pasi Bild, gazeta tabloid në vend, ka shkruar se shteti...

Sërish paralajmërime

Edhe në kohë koronavirusi, Erdogan nuk heq dorë nga Siria

Presidenti i Turqisë të hënën akuzoi qeverinë siriane se përfitoi nga preokupimi i botës për...

Ka edhe çështje të tjera të rëndësishme

BE nuk duhet të mendojë vetëm për koronavirusin!

Vendimet e Eurogrupit të marra më 9 prill ishin një reagim i domosdoshëm dhe i...

Koronavirusi

Pse Franca nuk po e trajton krizën si Gjermania?

Shtetit francez të mirëqenies rrallë i mungon ndonjë gjë, megjithatë vendi ka pësuar të njëjtat...

Nga The Guardian

Koronavirusi tregon qartë sa i pakuptimtë është Brexit!

 Ky nuk është momenti i duhur për të menduar për Brexit, por Brexit vazhdon edhe...