MENU
klinika
Sërish...

Është koha që Merkel dhe Macron të marrin në dorë situatën!

Editorial i The Washington Post

Trump dhe Putin po bëjnë të njëjtat gabime!

Udhëheqës të shumtë politikë kanë parë popullaritetin e tyre të rritet gjatë pandemisë Covid-19. Dy...

Çfarë na tregoi koronavirusi

BE: Kriza të reja, probleme të vjetra!

Bashkimi Evropian nuk ka mungesë përvoje në përgjigjen ndaj krizave. Por, pasi numri i rasteve...

"Të hetohet origjina e Covid-19!"

Analiza/ BE dhe 100 shtete “shigjetojnë” Kinën

Presidenti rus Vladimir Putin dikur e ka quajtur udhëheqësin kinez Xi Jinping një “luftëtar të...

Nga The Guardian

Pse Kina nuk duhet parë si armike?

Kërcënimi histrionik i Donald Trump javën e kaluar për të “ndërprerë të gjitha marrëdhëniet” me...

"Platforma rajonale e bashkëpunimit"

Është koha që BE të tregohet e përgjegjshme!

Krijimi i një shtrese të plotë të qeverisjes rajonale në ekonominë botërore do t’i mundësonte...

Nga The Guardian

A do të paguajnë këta liderë për paaftësinë dhe cinizmin?

Boris Johnson është duke keqmenaxhuar pandeminë, por ai nuk është vetëm. Të pretendosh në mënyrë...

Gati për Italexit

A do t’ia kthejnë italianët shpinën Brukselit?

Kur Covid-19 erdhi në Evropë ishte Italia që u prek e para, dhe u prek...

Si po shkojnë negociatat?

Brexit, një “luftë” dhe shkollë për durim…

Rreziku i kaosit në marrëdhëniet BE-Britani e Madhe pas Brexit po rritet. Edhe raundi i...

Si po përballohet kriza?!

KE-ja paraqet planin për rimëkëmbjen ekonomike të BE-së

Komisioni Europian do t’i paraqesë vendeve anëtare më 27 maj një instrument të rimëkëmbjes ekonomike,...

Çpo ndodh me shtyllat e forta të Europës?!

Gjykata Kushtetuese fuqizon Gjermaninë përballë Evropës

Çfarë e shtyu Gjykatën Kushtetuese të Gjermanisë për vendimin e saj? Gjermania dhe shtetet nordike...

"Pranvera ishte e vështirë, vera nuk duhet humbur"

Komisioni Europian do të shpëtojë pushimet e verës

Komisioni Europian kërkon të mundësojë turizmin të paktën pjesërisht këtë verë. Ai jep rekomandime për...