MENU
klinika
Lufta kundër koronavirusit

Kim Jong-un u kthye… për të lavdëruar presidentin kinez!

Qëllimet e superfuqisë

Pse Kina po sillet ndryshe me Evropën?

Në luftën kundër pandemisë koronavirus, Evropa është bërë një fushë beteje e papritur për një...

Pandemia, "makthi i presidentit rus

Putin nuk do e festojë ashtu siç donte Ditën e Fitores!

Nesër bëhen 75 vjet që kur armët “ranë në heshtje” në të gjithë Evropën. Nazizmi...

Mike apo rivale?!

Ky vit do të jetë vendimtar për marrëdhëniet BE-Kinë!

Viti 2020 u vlerësua si një vit kritik për marrëdhëniet Kinë-BE. Tre samite të mëdha...

Ç'po kërkon presidenti turk këtë herë?

Planet e Erdoganit dhe lëvizjet e Greqisë

Situata që ne po përjetojmë për shkak të pandemisë, kërkon përmbajtje, mirëkuptim dhe bashkëpunim. Fatkeqësisht,...

Reagimi pas akuzave të Pompeos

“Armikja e Amerikës nuk është Kina, është…”

Kina thotë se mbështet përpjekjet e Organizatës Botërore të Shëndetit për të hetuar origjinën e...

Nga Project Syndicate

Si Trump dhe Xi Jinping dështuan sërish…

Udhëheqja, paftësia për t’i ndihmuar njerëzit të krijojnë qëllimet e tyre, është absolutisht shumë e...

Por shumë shpejt do të flasim sërish për të...

COVID-19 na bëri ta harronim Brexit!

Më 31 janar të këtij viti, Britania e Madhe u largua nga Bashkimi Europian, duke...

Nga The Guardian

Pse Putin, Trump dhe Johnson po na kujtojnë vitin 1945?

Fitorja në Evropë u mundësua nga një bashkëpunim i jashtëzakonshëm ushtarak midis fuqive kryesore kryesore,...

Tani të gjithë duan të jenë si Gjermania

Koronavirusi e shpëtoi Merkelin!

Angela Merkel nuk jep fjalime të mëdha. Kancelarja gjermane i drejtohet kombit të saj një...

"Sërish një hap i vogël drejt anëtarësimit"

Samiti BE- Ballkani Perëndimor: Në harmoni, por jo shumë konkret

BE-ja ndihmon Ballkanin Perëndimor për të dalë nga kriza e koronës dhe rinovon premtimin për...

Nga Olivér Várhely

COVID-19 çimentoi lidhjet e BE-së me Ballkanin Perëndimor

Nga Olivér Várhelyi, Komisioner për Fqinjësinë dhe Zgjerimin Në maj, kryeqyteti kroat, Zagrebi, do të...