MENU
klinika
A do të largohet tani "me kokën lart"?

Një mandat i pestë për Angela Merkelin?

Skeptikët të lehtësuar, tani që po rihapen kufijtë

Shengeni nuk mori fund!

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas dhe homologu i tij Luksemburg, Jean Asselborn festuan rihapjen...

Sërish...

Është koha që Merkel dhe Macron të marrin në dorë situatën!

Ka pasur spekulime se “iniciativa politike” e Merkel dhe Macron e bën më të qartë...

Editorial i The Washington Post

Trump dhe Putin po bëjnë të njëjtat gabime!

Udhëheqës të shumtë politikë kanë parë popullaritetin e tyre të rritet gjatë pandemisë Covid-19. Dy...

Çfarë na tregoi koronavirusi

BE: Kriza të reja, probleme të vjetra!

Bashkimi Evropian nuk ka mungesë përvoje në përgjigjen ndaj krizave. Por, pasi numri i rasteve...

"Të hetohet origjina e Covid-19!"

Analiza/ BE dhe 100 shtete “shigjetojnë” Kinën

Presidenti rus Vladimir Putin dikur e ka quajtur udhëheqësin kinez Xi Jinping një “luftëtar të...

Nga The Guardian

Pse Kina nuk duhet parë si armike?

Kërcënimi histrionik i Donald Trump javën e kaluar për të “ndërprerë të gjitha marrëdhëniet” me...

"Platforma rajonale e bashkëpunimit"

Është koha që BE të tregohet e përgjegjshme!

Krijimi i një shtrese të plotë të qeverisjes rajonale në ekonominë botërore do t’i mundësonte...

Nga The Guardian

A do të paguajnë këta liderë për paaftësinë dhe cinizmin?

Boris Johnson është duke keqmenaxhuar pandeminë, por ai nuk është vetëm. Të pretendosh në mënyrë...

Gati për Italexit

A do t’ia kthejnë italianët shpinën Brukselit?

Kur Covid-19 erdhi në Evropë ishte Italia që u prek e para, dhe u prek...

Si po shkojnë negociatat?

Brexit, një “luftë” dhe shkollë për durim…

Rreziku i kaosit në marrëdhëniet BE-Britani e Madhe pas Brexit po rritet. Edhe raundi i...

Si po përballohet kriza?!

KE-ja paraqet planin për rimëkëmbjen ekonomike të BE-së

Komisioni Europian do t’i paraqesë vendeve anëtare më 27 maj një instrument të rimëkëmbjes ekonomike,...