MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Është koha që Evropa të vendosë…

Fundi i konfliktit shtatëvjeçar?

Erdogan: Do ta pastrojmë Sirinë nga kurdët dhe IS

Turqia do të marrë përsipër luftën kundër grupit militant të Shtetit Islamik (IS) në Siri,...

Përplasje me Trump?

Aleatët e NATO-s, të shqetësuar për largimin e sekretarit Mattis

Gjatë dy viteve të fundit, sekretari i mbrojtjes i SHBA Jim Mattis u ka bërë...

Pas Sirisë...

SHBA, tërheqje edhe nga Afganistani?

Pas planeve për tërheqje nga Siria, nga Uashingtoni mbërrijnë lajmet se trupat amerikane do të...

"Do t'i shtypim turqit"

Greqia kërcënon Turqinë/ Egjeu përsëri “mollë sherri”

Krerët më të lartë të Greqisë kanë paralajmëruar ashpër Turqinë, duke kërcënuar se do të...

Nga The Guardian

Si “jelekët e verdhë” u bënë simbol protestash në gjithë botën…

Gjithçka filloi më 10 tetor, me një apel në Facebook nga dy shoferët e kamionëve...

Nga Project Syndicate

R.I.P Brexit…

Pas thirrjes së parë të nenit 50 të Traktatit të Lisbonës, kryeministrja britanike Theresa Maj...

Nga The Economist

Italia “armëpushim” me Komisionin Europian

Në fund, shpirti i festave mbizotëron. Komisioni Europian ka patur vazhdimisht konflikte me qeverinë populiste...

Nga New York Times

Pse u largua Jim Mattis, Sekretari amerikan i Mbrojtjes?

Jim Mattis do të largohet si Sekretar i Mbrojtjes në muajin shkurt, dhe njoftimi u ...

"Nuk po respektohen votuesit"

Putin: Brexit duhet të vazhdojë

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka akuzuar klasat politike të Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA...

Nga Reuters

Lufta tregtare Kinë-SHBA/ Ç’duhet të bëjë Trump?

Tema e parë që Donald Trump përmendi kur shpalli kandidaturën e tij për president në...

Nga New York Times

Perëndimi në rrugë pa krye…

Si meritokracia dhe populizmi përforcojnë gabimet e njëri-tjetrit… Në Francë, ku Emmanuel Macron jashtëzakonisht jopopullor...