MENU
klinika
Traktati bërthamor i vitit 1987

Pse SHBA nuk duhet të tërhiqet nga traktati me Rusinë?

Nga Project Syndicate

Pse Trump dhe Amerika po “përqafojnë” patriotizmin?

Presidenti më i fuqishëm në botë e ka bërë të qartë se ai nuk ka...

Nga New York Times

Përralla e një princi saudit…

Princi i kurorës, Muhammed bin Salman, kohët e fundit dha një shpjegim të pabesueshëm për...

Albert Çaçi

Komplikimi i aleancave në Lindjen e Mesme

Lufta e Sirisë, me drejtimin që ajo mori, solli ndryshime esenciale në skakierën e Lindjes...

Nga The Economist

Macron me një ekip të ri/ A do të ketë sukses?

Kohët e fundit nuk kanë qenë dhe aq të mira për presidentin francez Emmanuel Macron....

Ringjallja e Perandorisë Persiane të dikurshme

Irani kërkon të marrë nën kontroll Lindjen e Mesme me çdo kusht…

Irani është i gatshëm të bëjë gjithçka për të marrë kontrollin në Lindjen e Mesme...

Nga The Economist

Merkel dhe e gjithë Europa në telashe…

Ka parti që mund të mendojnë se humbja e dhjetë për qind të votuesve mund...

Reagimi

Arabia Saudite pranon fajin/ ”Gazetari u vra gjatë një zënke”

Arabia Saudite ka pranuar se gazetari Jamal Khashoggi, i cili u zhduk pasi vizitoi konsullatën...

Nga New York Times

Po nëse në Amerikë fitojnë republikanët përsëri?

Fundi i hetimit të Robert Mueller. Heqja e sigurimit shëndetësor për disa milion njerëz. Ligje...

Analizë

Komisioni i BE nën ‘ethe’, gati zgjedhjet evropiane

Në javët e ardhshme do të merret vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë...

Mund të kandidojë për presidencën e KE

Salvini do të zërë vendin e Juncker?

Matteo Salvini, ministri i brendshëm italian, është duke u inkurajuar nga politikanët e tjerë nacionalistë...

Ende e pasigurtë

Samiti G20/ Trump dhe Xi Jinping do të takohen?

Presidenti kinez Xi Jinping dhe homologu i tij amerikan Donald Trump kanë rënë dakord paraprakisht...