MENU
klinika
Çështjet që kanë shkaktuar polemika

Fondi i rimëkëmbjes e ka përçarë BE-në

Profil/ Jacinda Ardern

Pse vlerësohet kaq shumë kryeministrja e Zelandës së Re?

Gjatë kohës së pandemisë emri i saj është lakuar shumë në mediat ndërkombëtare, si një...

Italexit!

Largimi i Italisë, fundi i BE-së?

Evropa mund të përballet me një krizë tjetër nëse italianët vendosin të largohen nga blloku...

Nga Joschka Fischer/ Project Syndicate

Historinë e fuqive të mëdha tani po e shkruan virusi…

Pandemia e COVID-19 është pa dyshim kriza e parë me të vërtetë globale e shekullit...

Arsyet pse presidenti rus "do të mbijetojë"

Edhe në kohë koronavirusi, fati është në anën e Putinit!

Vlerësimi i rënies së popullaritetit dhe shtyrja e një votimi të rëndësishëm për ndryshimin kushtetues,...

Për atë katastrofë ka vetëm dy fajtorë!

Amerika e ka harruar Sirinë…

Është koha për t’i bërë presion Bashar Asadit dhe presidentit rus Vladimir Putin në Siri....

Planet dhe axhenda e Merkelit

Ç’pritet nga presidenca gjermane e BE?

Dita e Evropës këtë vit duhet të ishte fillimi i konferencës për Të ardhmen e...

Nga New York Times

Çfarë mund t’u mësojë Evropës e Amerikës, Gjermania?

“Shteti-komb vetëm nuk ka të ardhme,” tha Angela Merkel, kancelarja gjermane, këtë javë. Ishte një...

Nga Project Syndicate

Armiku më i madh i Kinës, është vetë Kina!

Reagimi global kundër Kinës, dhe fajësimi për përhapjen ndërkombëtare të koronavirusit vdekjeprurës nga Wuhan “ka...

Editoriali i The Guardian

Hong-Kongu tregoi se Kina nuk mban premtime!

Fundi i një vend, dy sisteme tani duket qartë. Megjithëse Pekini premtoi të respektojë liritë...

Deklaratat kontradiktore të diplomatit kinez

Lufta e Ftohtë SHBA-Kinë është shumë afër!

“Kina dhe Shtetet e Bashkuara janë vetëm një hap larg një Lufte të re të...

Si do të ndikojë fondi i shpëtimit?

Sa herë që ndonjë lider evropian ankohet për BE-në, përdor Kinën

Një paketë rigjenerimi gjysmë-trilionë euro mund të ndihmojë Bashkimin Evropian të kundërshtojë ndikimin kinez, si...