MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Si të përballojë Evropa Putinin dhe “diplomacinë e ujkut”?

Në garë për karrige!

Ja kush do e drejtojë vendin më të fuqishëm në botë!

Gara për postin e Angela Merkel, dhe për tu bërë drejtues i qendrës së djathtë...

Hap kufijtë për refugjatët?

I vranë 33 ushtarë, Erdogan nis “hakmarrjen”

Refugjatët në Turqi janë drejtuar për tek kufijtë evropianë të premten, pasi një zyrtar turk...

Nga The New York Times

Makthi ‘Koronavirus’, fundi i ëndrrës së Evropës!

Për Evropën, koronavirusi nuk mund të kishte ardhur në një kohë më të keqe. Ky...

Joschka Fischer/ Project Syndicate

Perëndimi ka nisur numërimin mbrapsht…

Viti sapo ka nisur por rëndësia e tij historike tashmë është e qartë. Të paktën...

Nga The Guardian

Si presidenti kinez e “groposi” të vërtetën për koronavirusin…

Në 70 vitet e kaluara, partia Komuniste Kineze ka kaluar një sërë katastrofash, të shkaktuara...

Nga Financial Times

Kjo është dilema e vetme e Erdoganit!

Afati i fundit të shkurtit, i vendosur nga Presidenti Rexhep Tajip Erdogan për forcat e...

Nga Financial Times

Ukraina, ende “një dhimbje koke” për Putinin…

Ukraina mund të duket një e burgosur e titujve negativë. Javën e kaluar, një ofensivë...

Situata në Siri

Erdogan: Turqisë po i mbaron durimi!

Turqisë po i mbaron durimi me forcat e regjimit të Asadit, ndërsa afati i fundit...

Nga The Washington Post

Po nëse Putini nuk “dorëzohet”?

Qeveritë perëndimore janë lodhur nga lufta civile në dukje e pafund në Siri. Shumë prej...

Nga The New York Times

Zgjedhjet në SHBA po afrojnë dhe Putini e ka gati planin!

A kanë fituar tashmë rusët? Kjo është pyetja që kolegu im Reid Epstein dhe unë...

Nga The Guardian

Si humbi Perëndimi…

Kur ishte hera e fundit që një kryeministër britanik anuloi një samit të Shtëpisë së...