MENU
klinika
Një test për BE-në

Si një njeri i vetëm kërcënon gjithë kontinentin…

Nga Project Syndicate

As Amerika nuk ishte e përgatitur për koronavirusin…

Kur japonezët sulmuan Pearl Harbour, Shtetet e Bashkuara ishin të befasuara dhe të papërgatitur, por...

Nga Deutsche Welle

Erdogan po përdor çdo mjet presioni me Evropën!

Lajmi u përhap si zjarr i egër në mëngjesin e së premtes së kaluar. “Erdogan...

Marrëveshja për Sirinë

Takimi Putin-Erdogan/ A do të bien dakord dy liderët?

Kancelarja gjermane Angela Merkel u tha ligjbërësve konservatorë gjermanë të martën se ajo favorizon idenë...

Heq dorë nga gara për president

Trump, jo më në rrezik nga ky miliarder!

Ish-kryetari i Nju Jorkut dhe miliarderi, Michael Bloomberg, i dha fund garës për president të...

Gëzim apo keqardhje?

Pas Brexit, kjo është dilema e Macron-it!

Presidenti francez, Emmanuel Macron është duke mbajtur një qëndrim të ashpër lidhur me marrëveshjen e...

Nga Financial Times

Këtë luftë Erdogan nuk e fiton dot dhe fajin e ka Putini!

Marrëdhëniet e Rexhep Tajip Erdogan me Moskën, ka provuar të jetë një përvojë poshtëruese. Udhëheqësi...

Nga The New York Times

Britania do t’i bindet BE-së edhe pas Brexit…

Britania nuk ka plane për të mos respektuar rregulloren për sektorin e saj të madh...

Nga Project Syndicate

Koronavirusi po i jep fund ‘paktit të heshtur’ të kinezëve…

Mund të duket i çuditshëm fakti që shpërthimi i koronavirusit të ri, COVID-19, ka prekur...

Të paktën ekonomikisht...

Britanikët ende presin ‘epokën e artë’ të Mbretërisë së Bashkuar

Duke shkruar në korrik 2016, pas votimit të Britanisë së Madhe për t’u larguar nga...

Për gjithçka fajësohen demokratët

“Romancën” Trump-Xi nuk e shkatërroi as koronavirusi…

Edhe një herë, romanca e Trump me homologun e tij kinez, Xi Jinping, po tejkalon...

Interesat e presidentit rus

Ja përse Rusia nuk do e “braktisë” asnjëherë Ukrainën

Në 8 mars, Rusia feston “Ditën e ribashkimit të Krimesë me Rusinë”. Gadishulli i Krimesë...