MENU
klinika
"Shtetet të lënë në fuqi kufizimet deri në…"

Brukseli vendosi! Ndalimi i qarkullimit do të zgjatet

U përgjigjet kritikave

Kina do të reformojë sistemin për parandalimin e sëmundjeve

Kina do të bëjë reforma në sistemin e saj për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve,...

75 vjet nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore

Si po e kujton Evropa 8 majin, Ditën e Fitores?

Copëza nga fjalimi i Ditës së Fitores, të Winston Churchillit, u janë transmetuar kombit britanik,...

Lufta kundër koronavirusit

Kim Jong-un u kthye… për të lavdëruar presidentin kinez!

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-Un dërgoi mesazhin e tij të parë zyrtar në...

Qëllimet e superfuqisë

Pse Kina po sillet ndryshe me Evropën?

Në luftën kundër pandemisë koronavirus, Evropa është bërë një fushë beteje e papritur për një...

Pandemia, "makthi i presidentit rus

Putin nuk do e festojë ashtu siç donte Ditën e Fitores!

Nesër bëhen 75 vjet që kur armët “ranë në heshtje” në të gjithë Evropën. Nazizmi...

Mike apo rivale?!

Ky vit do të jetë vendimtar për marrëdhëniet BE-Kinë!

Viti 2020 u vlerësua si një vit kritik për marrëdhëniet Kinë-BE. Tre samite të mëdha...

Ç'po kërkon presidenti turk këtë herë?

Planet e Erdoganit dhe lëvizjet e Greqisë

Situata që ne po përjetojmë për shkak të pandemisë, kërkon përmbajtje, mirëkuptim dhe bashkëpunim. Fatkeqësisht,...

Reagimi pas akuzave të Pompeos

“Armikja e Amerikës nuk është Kina, është…”

Kina thotë se mbështet përpjekjet e Organizatës Botërore të Shëndetit për të hetuar origjinën e...

Nga Project Syndicate

Si Trump dhe Xi Jinping dështuan sërish…

Udhëheqja, paftësia për t’i ndihmuar njerëzit të krijojnë qëllimet e tyre, është absolutisht shumë e...

Por shumë shpejt do të flasim sërish për të...

COVID-19 na bëri ta harronim Brexit!

Më 31 janar të këtij viti, Britania e Madhe u largua nga Bashkimi Europian, duke...

Nga The Guardian

Pse Putin, Trump dhe Johnson po na kujtojnë vitin 1945?

Fitorja në Evropë u mundësua nga një bashkëpunim i jashtëzakonshëm ushtarak midis fuqive kryesore kryesore,...