MENU
klinika
Editorial i The Washington Post

Si strategjia e Kinës po funksionon me BE-në…

Nga Joschka Fischer/ Project Syndicate

Virusi që ndryshoi botën

Pandemia e COVID-19 ka ekspozuar dobësitë e institucioneve, ku mbështetet shumica e njerëzve të botës....

Nga Financial Times

Çfarë fshihet pas diplomacisë së Erdoganit?

Një aeroplan turke u ul në tokën amerikane këtë javë menjëherë pasi SHBA arriti një...

Nga Financial Times

Humbësit më të mëdhenj të pandemisë: Xi dhe Putin!

Autokratët nuk janë imunë. Koronavirus është një globalist ose siç e quajti një ish-kryeministër britanik...

Nga The Economist

Jo më Jupiteri, tani ai është ‘perandori i diturisë’!

Aeroplani zyrtar presidencial, po fluturon në një lartësi të madhe drejt Parisit nga Pekini. Dhe...

Si do të ketë ndryshuar kontinenti?

Evropa pas koronavirusit: 4 skenarë të mundshëm

Çfarë forme do të marrë Evropa pas krizës së koronavirusit? Katër skenarë janë të mundshëm....

Nga Bloomberg

Askush tjetër veç gjermanëve nuk mund të udhëheqë BE-në!

Këto janë kohë vërtet të vështira. Viti 2020 ishte menduar të ishte momenti që Gjermania...

Nga The Guardian

A e ka “fundosur” koronavirusi Trumpin?!

Çdo ekspert liberal dhe qendror duket se beson se kriza Covid-19 është agimi i një...

Nga EU Observer

Si koronavirusi po “frymëzon” terroristët…

 Pandemia e Covid-19 nuk lë askënd të pandikuar, përfshirë terroristët. Si shumë aktorë shtetërorë dhe...

Menaxhimi i krizës

Çfarë e dallon Macron-in nga liderët e tjerë evropianë?

Protestat e dhunshme në Paris këtë javë, pas një incidenti me policinë, janë një tregues...

Nga Foreign Policy

Evropa mund t’i thojë “Jo” Kinës!

Libri “Kina mund të thotë Jo” ishte një bestseller kinez i vitit 1996 dhe një...

Nga New York Times

Si Greqia, “fëmija problematik”, na surprizoi të gjithëve…

Për vite me radhë, Greqia është parë si një nga anëtarët më të dobët të...