MENU
klinika
Aktivitet kombëtar artistik

‘’Proces’’ ngre në këmbë artistët

Kinematografia në zi

Ndahet nga jeta aktori i njohur shqiptar

Aktori i vjetër shqiptar, Luan Qermi, mësohet të jetë ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare. Qerim...

Hebrenjtë/ "Festivali i dritave"

Hanukah në Shqipëri, familja Pirra ndez dritat në kryqytet

Sot kudo ku jetojnë hebrenjtë, përfshirë edhe në Shqipëri dhe Kosovë, nisi festa e Hanukah...

Diploarkiva

Pavarësia në 1912, zbulohen fjalët e Ismail Qemalit

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka ndërmarrë një nismë për të informuar opinionin...

Fakte dhe Dokumente

Përvjetori i zgjedhjeve të para “demokratike”

Nga Andreas Dushi/ Me datën 2 dhjetor të vitit 1945 u organizuan zgjedhjet e para...

U arrestua në Kukës

Visar Zhiti/ Një nga viktimat politike të diktaturës!

Visar Zhiti, i biri i aktorit dhe poetit Hekuran Zhiti (1911-1989) u lind në 2...

74-vjetori i lindjes

Pse ia pushkatuan jugosllavët të atin dhe gjyshin Rugovës?!

Ibrahim Rugova lindi më 2 dhjetor të vitit 1944 në fshatin Cerrcë, komuna e Istogut....

Profil

Parashqevi Simaku, pse u zhduk ikona e muzikës dhe e bukurisë?

“Në moshën e rinisë“, “E duam lumturinë“, “Më the të dua”, janë vetëm disa nga këngët...

Madhështori Reshat Arbana

Nga Eugent Kllapi/ Ku ka kinematografi të vërtetë ekziton dhe Reshat Arbana brenda në të....

Dita botërore e skllavërisë

Fjalimi monumental i Abraham Linkolnit

Në 2 dhjetor në mbarë botën celebrohet Dita Ndërkombëtare e Skllavërisë, vendosur në vitin 1949...

Letërsia botërore

Përse Çarls Dikensi është shpikësi i Krishtlindjeve?

Jo gjithkush e di se shumë nga traditat e krishtlindjeve, që sot thuajse të gjithë...

Vështrim filmi

Filmi “Nëntor i ftohtë”, një monument i vërtetë

Friedrich Schillerit më se dy shekuj më parë kishte shkruar: “sot kudo sundon nevoja, që...

REKLAMA