MENU
klinika
Imazhet satelitore të SHBA

Sulmet ndaj rafinerive saudite, gjenden prova kundër Iranit

Nga Deutsche Welle

Netanjahu nën presion të madh

Pas vetëm gjashtë muajsh, në Izrael do të mbahen zgjedhje të reja. Kryeministri Netanjaju gjendet...

Dsikutimet e liderëve

Erdogan-Putin-Rouhani, së shpejti samiti i pestë për Sirinë

Presidenti i Turqisë do të presë homologët e tij rusë dhe iranianë në Ankara për...

The Guardian

Trump është i paqëndrueshëm, dhe bota është në rrezik

Në retrospektivë, ajo që është më shqetësuese për shpifjen e Trump se Alabama mund të...

Profil/ Henry Kissinger

“Diplomacia: art i frenimit të pushtetit”

Menjëherë pasi Presidenti Trump tha që ai do të njoftonte zgjedhjen e tij për të...

The Economist

Po tani që John Bolton u largua?

Për tre vjet, presidenti amerikan s’ka qenë aspak i qëndrueshëm për sa i përket politikës...

Akuzat e SHBA

Sulmohet rafineria më e madhe e naftës, fajtor Irani?

Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo e ka fajësuar Iranin për sulmet me drone të...

Presidenti konfirmon vdekjen e tij

Trump: Djali i Osama Bin Laden ka vdekur në SHBA

Djali i Osama bin Ladenit është vrarë në një operacion kundër terrorizmit në SHBA, ka...

Ndryshimet e klimës

Një javë vendimtare e pret Merkelin…

Gjermania përballet me një javë vendimtare në përpjekjet e saj për të luftuar ndryshimin e...

Project Syndicate

Diktatura demokratike e Indisë

Megjithë rekordin e dobët të qeverisë së tij, kryeministri indian Modi mbetet jashtëzakonisht i popullarizuar...

Blerja e raketave Patriot

Trump e fali Erdoganin?

Ankaraja do të diskutojë blerjen e raketave amerikane Patriot në një takim midis liderëve të...

Profil

Herman Kortes, spanjolli që i dha fund qytetërimit aztek…

Me lundrimin drejt Lindjes portugezët themeluan një perandori tregtare. Fqinjë të tyre spanjollë, pas udhëtimit...