MENU
Përjashtohen britanikët dhe amerikanët

Putin: Viza elektronike për të huajt nga viti 2021

Marrëveshje me ministrin kinez

Ministri gjerman: Kina dhe Evropa, partnere dhe konkurrente

Ministri gjerman i ekonomisë Peter Altmaier nënshkroi të mërkurën një marrëveshje bashkëpunimi me Ministrin kinez...

Nga Washington Post

Si Putin e humbi besimin e të rinjve rusë…

Në vitet e fundit, të rinjtë e Rusisë janë kritikuar ashpër për apatinë dhe konformizmin...

Takimi me presidentin e Ukrainës

Merkel: Të mos hiqen sanksionet për Rusinë

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të martën se sanksionet perëndimore kundër Rusisë nuk do të...

Nga The Hill

Rusi-Turqi, ‘miq’ vetëm në dukje

Aleanca 70-vjeçare midis Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë po shkon për periudhën e saj më...

Deklarata e Salvinit

“Italia do të jetë partneri kryesor i SHBA në Evropë”

Matteo Salvini po përpiqet që Italia të bëhet “partneri kryesor” i SHBA-së, kur të takojë...

Vizita e fundit zyrtare

Theresa May takim ‘kokë më kokë’ me Putinin?

Kryeministrja Theresa May po shqyrton një takim ballë për ballë me presidentin rus Vladimir Putin...

Konflikti për Qipron

Tsipras: Turqia ka shkelur ligjin ndërkombëtar

Athina ka paralajmëruar penalitete kundër Ankarasë nga pala europiane rreth aktiviteteve të Ankarasë për kërkimet...

Profil/ Zuzana Caputova

Në Sllovaki për herë të parë një femër në krye të shtetit

Aktivistja kundër korrupsionit Zuzana Caputova filloi të shtunën mandatin e saj pesëvjeçar si presidente e...

The Guardian

Po nëse Britania nuk e paguan ‘faturën e divorcit’ me BE-në?

Kanidati favorit për të pasuar Theresa May si udhëheqëse e Partisë Konservatore dhe kryeministre, ka...

Sistemi që po e 'ndan' nga Perëndimi

Erdogan: Sistemi rus i mbrojtjes vjen në korrik

Presidenti turk, Tayyip Erdogan tha se pret që sistemet e mbrojtjes raketore S-400 të fillojnë...

Mbështetje nga vendet e Mesdheut

Konflikti me Turqinë/ Macron mbështet Qipron

Në një samit në Maltë, shtetet mesdhetare të BE kanë mbështetur një tjetër shtet anëtar...