MENU
klinika
Arsyet

Plani i ri për Brexit/ Pse BE është skeptike?

Nga The Economist

Oferta që BE nuk mund të refuzojë

Bashkimi Evropian po ankohej vazhdimisht se, edhe kur afati i 31 tetorit për Britaninë po...

Nga Project Syndicate

Ç’kërkon Macron të arrijë me Rusinë?

Presidenti francez Emmanuel Macron është një nga ata liderët që dëshiron të ndryshojë historinë. Ai...

Nga Deutsche Welle

Ribashkimi gjerman – brezi tjetër, ju lutem!

A ka përfunduar ribashkimi gjerman pas gati 30 vjetësh? Aspak, thotë Kay-Alexander Scholz, ekziston edhe...

Fitorja që i duhet presidentit turk

Pse Erdogan u kthye ‘duarbosh’ nga Kombet e Bashkuara?

Vizita e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Asamblenë e Përgjithshme të KB, shumë e...

Sfidat e koalicionit të ri qeveritar

Italia, qeveri të re, probleme të njëjta financiare

Kur bëhet fjalë për buxhetin e Italisë, qeveria e re mund të jetë e ndryshme,...

Nga The Guardian

Pse populistët evropianë nuk heqin dot dorë nga gënjeshtrat?

Përroi i gënjeshtrave që rrjedh nga goja e populistëve duket i pamëshirshëm: nga rutina e...

Nga Deutsche Welle

Plane të reja për Brexit?

“Backstop”-i duhet të hiqet, thotë Boris Johnson e Britania e Madhe do të dalë nga...

Strategjia e Putinit

Rusia dhe Turqia, një partneritet aspak i barabartë

“Traktat i pabarabartë” është emri i dhënë nga Kina për një seri marrëveshjesh që u...

'Lufta' kundër emigracionit të paligjshëm

Mbrojtja e kufijve/ Orban i ofron ndihmë Italisë

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, ka deklaruar se vendi i tij mund të ndihmojë në...

Nga Deutsche Welle

Gensheri në Pragë – një thriller politik gjerman në tre akte

Ndriçim i dobët, cilësi e dobët e tonit, një fjali jo e plotë. Janë sekonda...

Rasti i Salvinit

Sa larg mund të shkojnë politikanët për publicitet?

Disa ditë më parë, Matteo Salvini, drejtuesi i partisë së krahut të djathtë të Lidhjes...