MENU
klinika
Strategjia e Putinit

Rusia dhe Turqia, një partneritet aspak i barabartë

'Lufta' kundër emigracionit të paligjshëm

Mbrojtja e kufijve/ Orban i ofron ndihmë Italisë

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, ka deklaruar se vendi i tij mund të ndihmojë në...

Nga Deutsche Welle

Gensheri në Pragë – një thriller politik gjerman në tre akte

Ndriçim i dobët, cilësi e dobët e tonit, një fjali jo e plotë. Janë sekonda...

Rasti i Salvinit

Sa larg mund të shkojnë politikanët për publicitet?

Disa ditë më parë, Matteo Salvini, drejtuesi i partisë së krahut të djathtë të Lidhjes...

Nga The Guardian

Evropa nuk është armikja e Britanisë

Që kur Mbretëria e Bashkuar votoi të largohej nga BE, miliona evropianë të tjerë si...

Nga The Economist

A e përballon dot Zelensky korrupsionin dhe luftën në lindje?

“Ai donte të thante kënetën këtu në vendin tonë”, tha presidenti i ri i Ukrainës,...

Nga Deutsche Welle

Politika e jashtme gjermane – notë e dobët për qeverinë Merkel

Dy vite pas zgjedhjeve të fundit parlamentare në Gjermani, duket se politika e jashtme gjermane...

Lirimi i protestuesve të burgosur

Rikthehen protestat në Moskë, mijëra njerëz në rrugë

Mijëra protestues bllokuan një shesh qendror të Moskës më 29 shtator ndërsa grupet e opozitës...

Letra e ish-kryeminstres

Margaret Thatcher donte që Britania të largohej nga BE?

Ish-kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar Margaret Thatcher, thuhet se e ka mbështetur idenë e largimit...

Rregullat e qeverisë italiane

Politikat e reja të emigracionit, një mundësi e mirë për Salvinin

Qeveria e re e Italisë, e cila është zotuar të ndryshojë qasjen e ashpër të...

Deklarata e kryeministrit britanik

Johnson: Nuk largohem për të shmangur shtyrjen e Brexit

Kryeministri britanik Boris Johnson tha të dielën se ai nuk do të japë dorëheqjen për...

Editorial i The Guardian

Kjo ishte java që ndryshoi gjithçka në Britani…

Java politike britanike ka qenë aq dramatike dhe polarizuese kanë qenë këto ngjarje, saqë kërkohet...