MENU
klinika
Konflikti me Turqinë

Greqisë po ‘ia ngulin vërtet thikën’ pas shpine këtë herë…

Nga Deutsche Welle

Cili është akti tjetër në dramën e Brexit?

Do ta injorojë Boris Johnson ligjin kundër një Brexiti pa marrëveshje? Nga e hëna parlamenti...

Ndryshimet e Macron

Presidenti i të pasurve?! Jo më…

Është e vështirë për politikanët që të ndryshojnë. Pothuajse në gjysmën e mandatit të tij...

Rezultatet

Zgjedhjet në Rusi/ Humbje e thellë për partinë e Putinit

Kandidatët pro-Kremlin kanë pësuar humbje në zgjedhjet lokale në Moskë. Edhe pse partia e presidentit...

Pas disa javësh protesta

Zgjedhjet në Rusi, “test” për qëndrueshmërinë e vendit

Rusët po votojnë sot në zgjedhjet lokale pas javësh protesta të opozitës, dhe këto zgjedhje...

The Guardian

Politika nuk është krijim dramash…

Një kryeministër i gatshëm të bëjë çfarë dëshiron. Një këshilltar makiavellian i hipnotizuar nga ambicia...

The Economist

Ursula von der Leyen dhe ndryshimet që do të pësojë BE…

Ursula von der leyen nuk ishte zgjedhja e parë e askujt për të qenë presidente...

Editorial i The Guardian

Mënyra më e mirë për të mundur Boris Johnson

Kryeministri Boris Johnson është i gatshëm të sakrifikojë partinë e tij, të zhysë vendin në...

Profil/ Paul von Hindenburg

Heroi i Gjermanisë në Luftën e Parë Botërore

Ai ishte në pension kur Lufta e Parë Botërore shpërtheu, duke jetuar një jetë të...

Lehtësim i tensioneve mes fqinjëve

Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë të burgosurit

Rusia dhe Ukraina kanë përfunduar një shkëmbim të shumëpritur të të burgosurve. Të liruarit përfshijnë...

Falë Rusisë...

Polonia, anëtarja më e rëndësishme e NATO-s?

Republika e Polonisë po bëhet me shpejtësi anëtare kritike e Aleancës së NATO-s në përpjekjet...

Sfidat e koalicionit të ri

Po tani si do t’i trajtojë qeveria italiane emigrantët?

A do të largohet qeveria e re e majtë italiane, pro-evropiane, nga politikat e rrepta...