MENU
klinika
Giorgi Zhukovi

Profil/ Ylli i kuq që drejtoi Bashkimin Sovjetik drejt fitores…

The Guardian

Bizneset nuk do ta falin e as do ta harrojnë tradhtinë Brexit

“Do ta përballojmë lehtësisht”, thotë shpesh Boris Johnson, kryeministri britanik për Brexit pa marrëveshje. “Ky...

Nga Financial Times

Pse protestat e rusëve janë kaq të zbehta?

Shumë protesta janë zhvilluar së fundmi në Rusi kundër Presidentit Vladimir Putin. Burimet e pakënaqësisë...

"Xhelati i Hitlerit"

Profil/ Rajnard Hajdrih: Kasapi i Pragës

Shumë nga batakçitë që u ngritën në pushtet në “Gangsterland-in” nazist ishin ekspertë në brutalitet...

The Guardian

Edhe dy ditë afat për Italinë…

Emri i kryeministrit të ardhshëm italian është pengesa kryesore në bisedimet midis Lëvizjes Pesë Yje...

Takimi i dy liderëve

Trump: Johnson është njeriu i duhur për Brexit

Donald Trump e ka përshkruar Boris Johnson si “njeriun e duhur” për Brexitin, pasi u...

Përpjekjet e presidentit

Italisë i duhet më shumë kohë për një qeveri të re

Presidenti i Italisë ka zgjatur kohën e nevojshme për të formuar një qeveri të re....

Nga Financial Times

Merkel-Johnson, një takim gjithë keqkuptime

Kur Angela Merkel flet, zakonisht duhet ta dëgjosh me kujdes. Kancelarja gjermane kënaqi euroskeptikët në...

Project Syndicate

A mund t’i rregullojë Turqia marrëdhëniet me Perëndimin?

Marrëdhëniet midis Turqisë dhe Perëndimit po kalojnë një fazë jashtëzakonisht delikate. Nën udhëheqjen e Presidentit...

Shansi i kryeministrit britanik

Samiti i G7, një moment kyç për Boris Johnson

Kryeministri i ri britanik Boris Johnson, do të ketë momentin e tij të parë në...

Së shpejti kryeministër?

Tanimë, të gjithë të frikësuar nga Salvini

Forcat e ndryshme politike të Italisë janë të ndara kur bëhet fjalë për 100 gjëra,...

Urdhri i Putin

Rusia, përgjigje reciproke ndaj SHBA

Ditë pasi Shtetet e Bashkuara testuan një raketë të re lundrimi, Presidenti rus Vladimir Putin...