MENU
klinika
Takimi i liderëve

Një marrëveshje e dytë Rusi-Turqi?

Mbretëresha aprovon kërkesën

Britani/ Pezullohet Parlamenti

Mbretëresha e Anglisë ka pranuar kërkesën e qeverisë për pezullimin e Parlamentit deri më 14...

Takimi

Erdogan-Putin, sërish bashkë për Sirinë

Turqia dhe Rusia kanë rënë dakord për hapat për “normalizimin” e situatës në veriperëndim të...

Bisedimet për koalicionin e ri

Vazhdon kaosi në Itali, anulohet takimi 5 yje-PD

Pavarësisht urgjencës për të krijuar një koalicion të ri në Itali, Lëvizja 5 Yje (M5S)...

Giorgi Zhukovi

Profil/ Ylli i kuq që drejtoi Bashkimin Sovjetik drejt fitores…

Kontributin më të madh të mposhtjes së Rajhut Nazist e mban mbi shpatulla Bashkimi Sovjetik....

The Guardian

Bizneset nuk do ta falin e as do ta harrojnë tradhtinë Brexit

“Do ta përballojmë lehtësisht”, thotë shpesh Boris Johnson, kryeministri britanik për Brexit pa marrëveshje. “Ky...

Nga Financial Times

Pse protestat e rusëve janë kaq të zbehta?

Shumë protesta janë zhvilluar së fundmi në Rusi kundër Presidentit Vladimir Putin. Burimet e pakënaqësisë...

"Xhelati i Hitlerit"

Profil/ Rajnard Hajdrih: Kasapi i Pragës

Shumë nga batakçitë që u ngritën në pushtet në “Gangsterland-in” nazist ishin ekspertë në brutalitet...

The Guardian

Edhe dy ditë afat për Italinë…

Emri i kryeministrit të ardhshëm italian është pengesa kryesore në bisedimet midis Lëvizjes Pesë Yje...

Takimi i dy liderëve

Trump: Johnson është njeriu i duhur për Brexit

Donald Trump e ka përshkruar Boris Johnson si “njeriun e duhur” për Brexitin, pasi u...

Përpjekjet e presidentit

Italisë i duhet më shumë kohë për një qeveri të re

Presidenti i Italisë ka zgjatur kohën e nevojshme për të formuar një qeveri të re....

Nga Financial Times

Merkel-Johnson, një takim gjithë keqkuptime

Kur Angela Merkel flet, zakonisht duhet ta dëgjosh me kujdes. Kancelarja gjermane kënaqi euroskeptikët në...