MENU
klinika
Situata në Britani

Mbreti Johnson kundër Parlamentit

New York Times

30 vjet pas rënies së murit, gjermanët ende të ndarë

9 Nëntori shënon 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Do të përkujtohet normalisht,...

Peticion kundër vendimit

Pezullimi i parlamentit/ Shpërthejnë protestat në Britani

Një peticion publik kundër pezullimit të parlamentit të kryeministrit amerikan Boris Johnson kaloi numrin e...

Vendimi i presidentit

Jo më krizë në Itali, Conte sërish kryeministër

Presidenti i Italisë Sergio Mattarella të enjten ngarkoi Giuseppe Conten me detyrën e Kryeministrit për...

Takimi i liderëve

Një marrëveshje e dytë Rusi-Turqi?

Nuk kishte pasur asnjë udhëtim të planifikuar në Rusi para bisedës telefonike që u zhvillua...

Mbretëresha aprovon kërkesën

Britani/ Pezullohet Parlamenti

Mbretëresha e Anglisë ka pranuar kërkesën e qeverisë për pezullimin e Parlamentit deri më 14...

Takimi

Erdogan-Putin, sërish bashkë për Sirinë

Turqia dhe Rusia kanë rënë dakord për hapat për “normalizimin” e situatës në veriperëndim të...

Bisedimet për koalicionin e ri

Vazhdon kaosi në Itali, anulohet takimi 5 yje-PD

Pavarësisht urgjencës për të krijuar një koalicion të ri në Itali, Lëvizja 5 Yje (M5S)...

Giorgi Zhukovi

Profil/ Ylli i kuq që drejtoi Bashkimin Sovjetik drejt fitores…

Kontributin më të madh të mposhtjes së Rajhut Nazist e mban mbi shpatulla Bashkimi Sovjetik....

The Guardian

Bizneset nuk do ta falin e as do ta harrojnë tradhtinë Brexit

“Do ta përballojmë lehtësisht”, thotë shpesh Boris Johnson, kryeministri britanik për Brexit pa marrëveshje. “Ky...

Nga Financial Times

Pse protestat e rusëve janë kaq të zbehta?

Shumë protesta janë zhvilluar së fundmi në Rusi kundër Presidentit Vladimir Putin. Burimet e pakënaqësisë...

"Xhelati i Hitlerit"

Profil/ Rajnard Hajdrih: Kasapi i Pragës

Shumë nga batakçitë që u ngritën në pushtet në “Gangsterland-in” nazist ishin ekspertë në brutalitet...