MENU
klinika
Ekipi i ri i Komisionit Europian

Më shumë se kurrë femra në “qeverinë” e BE

Nga Project Syndicate

‘Detyrat’ e Ursula von der Leyen

Kur Jean-Claude Juncker u bë President i Komisionit Evropian pesë vjet më parë, ai u...

Deri në 14 tetor

Britani/ Nis zyrtarisht pezullimi pesë-javor i parlamentit

Parlamenti britanik është pezulluar zyrtarisht për pesë javë, dhe deputetët nuk duhet të kthehen deri...

Protesta kundër "Conte 2"

Salvini në rrugë për të protestuar kundër qeverisë së re

Ish-Ministri i Brendshëm italian Matteo Salvini ka dalë në rrugë  në një protestë të ekstremit...

Konflikti me Turqinë

Greqisë po ‘ia ngulin vërtet thikën’ pas shpine këtë herë…

Mendoja se grekët ishin mbretërit e dramave. Gjithmonë duke u ankuar se pjesa tjetër e...

Nga Deutsche Welle

Cili është akti tjetër në dramën e Brexit?

Do ta injorojë Boris Johnson ligjin kundër një Brexiti pa marrëveshje? Nga e hëna parlamenti...

Ndryshimet e Macron

Presidenti i të pasurve?! Jo më…

Është e vështirë për politikanët që të ndryshojnë. Pothuajse në gjysmën e mandatit të tij...

Rezultatet

Zgjedhjet në Rusi/ Humbje e thellë për partinë e Putinit

Kandidatët pro-Kremlin kanë pësuar humbje në zgjedhjet lokale në Moskë. Edhe pse partia e presidentit...

Pas disa javësh protesta

Zgjedhjet në Rusi, “test” për qëndrueshmërinë e vendit

Rusët po votojnë sot në zgjedhjet lokale pas javësh protesta të opozitës, dhe këto zgjedhje...

The Guardian

Politika nuk është krijim dramash…

Një kryeministër i gatshëm të bëjë çfarë dëshiron. Një këshilltar makiavellian i hipnotizuar nga ambicia...

The Economist

Ursula von der Leyen dhe ndryshimet që do të pësojë BE…

Ursula von der leyen nuk ishte zgjedhja e parë e askujt për të qenë presidente...

Editorial i The Guardian

Mënyra më e mirë për të mundur Boris Johnson

Kryeministri Boris Johnson është i gatshëm të sakrifikojë partinë e tij, të zhysë vendin në...