MENU
klinika
Ivaylo Ditchev/ Deutsche Welle

Europa ime: Zhgënjim pas revolucioneve të vitit 1989

Arsyeja e tolerimit

Pse Perëndimi po ‘bën një sy qorr’ me Zelenskyn?

“Zbatoni reformat me shpejtësi të madhe, pa vonesa të mëtejshme”, për këtë u zotua Volodymyr...

Profil/ Leonid Brezhnev

Dikur një qytet rus mbante emrin e tij…

Leonid Brezhnev, (19 dhjetor 1906, Kamenskoye, Ukrainë – 10 nëntor 1982, Moskë, Rusi), ishte burrë...

The Guardian

A mund t’i fitojë Johnson zgjedhjet e parakohshme?

Në tetor 1924, votuesit britanikë shkuan në votime. Ishte një kohë e paqëndrueshme: gjatë dy...

Deklarata e ministrit të brendshëm

Gjermania i ofron ndihmë Italisë për emigrantët

Gjermania është e gatshme të marrë në një të katërtën e migrantëve që arrijnë në...

Arsyet e ish-kryeministrit turk

Turqi/ Davutoglu largohet nga partia e Erdogan

Ish-kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, ka dhënë dorëheqje nga Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e...

Editorial i The Guardian

Më në fund disa të vërteta të hidhura për britanikët

Tani që është publikuar Yellow hammer, është e qartë SE Brexit pa marrëveshje është një...

The Washington Post

Rikthimi i jashtëzakonshëm i Macron

“La rentrée” është një moment i veçantë për Francën. Duke kaluar në ditët e para...

Problemet e presidentit rus

Putin po e humb luftën në shtëpinë e vet

Liberalët rusë po festojnë suksesin relativ të Partisë Komuniste dhe partive të tjera opozitare në...

Kërkesa për armë bërthamore

Erdogan po e sfidon përsëri botën me kërkesën e tij të re

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan nuk ka të ngjarë të provokojë zemërimin e bashkësisë ndërkombëtare...

Nga Deutsche Welle

Angela Merkel – kancelarja e zbutur

Realiteti i qeverisjes së Angela Merkelit nuk shkon me pretendimin që ka Gjermania për veten....

Publikohet dokumenti

Ç’ është ‘Çekiçi i verdhë’, plani britanik i emergjencës?

Trazirat në rrugë, rritja e çmimit të ushqimit dhe ulja e furnizimeve mjekësore janë rreziqe...