MENU
Arsyeja

Pse Putinin nuk e ftuan në eventin që bëri bashkë liderët botërorë?

Si do të zgjidhet zëvendësuesi?

Britani/ Theresa May zyrtarisht jo më kryeministre

Pas 1.059 ditësh në krye, kryeministrja Theresa May nuk është më udhëheqëse e Partisë Konservatore...

Nga The Guardian

Britanikët duan një lider si Trump?

Presidenca e Trumpit dhe Brexit kanë marrëdhënien e tyre të veçantë, të dallueshme nga aleanca...

"Të forcojmë marrëdhëniet"

Tensionet me SHBA/ Irani kërkon ‘shpëtim’ tek Katari

Presidenti i Iranit Hassan Rouhani ka theksuar gatishmërinë e vendit të tij për të forcuar...

Nga The Guardian

Brexit, një ‘katastrofë’ edhe për Turqinë

Në orët e hershme të 4 tetorit 2005, Jack Straw, sekretari i jashtëm britanik i...

Çështja e buxhetit

BE: Italia ka shkelur rregullat, nisin penalizimet

Komisioni Europian ka marrë hapin e parë drejt penalizimit financiar të Italisë me arsyetimin se...

Deklarata e Juncker

“Asnjë vend në BE pa zgjidhur mosmarrëveshjet dypalëshe”

Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker theksoi edhe një here në konferencën e përbashkët të...

Takimi me Theresa May

Trump kërkon pakt tregtie SHBA-Britani pas Brexit

Në një takim me liderët e biznesit dhe kryeministren Theresa May, në ditën e dytë...

Sistemet e mbrojtjes

Erdogan: Oferta ruse më e mirë se e SHBA-së

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan tha se vendi i tij nuk do të tërhiqet...

Kryeministri italian

Conte: Jap dorëheqjen nëse s’ka bashkëpunim

Kryeministri italian Giuseppe Conte të hënën tha se do të largohej nga posti i tij,...

Brexit

Britania me kryeministër të ri, por jo marrëveshje të re

Pak pasi kryeministrja Theresa May njoftoi dorëheqjen e saj më 24 maj, një ish-ministër britanik,...

Sekretari i NATO-s

“Nga anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut përfitojmë të gjithë”

Kreu i NATO-s, Jens Stoltenberg gjatë vizitës në Shkup ka deklaruar se anëtarësimi i Maqedonisë...