MENU
klinika
The Guardian

Ky nuk është fashizëm, por mund të bëhet i tillë…

Tregtia e paligjshme me Venezuelën

Sanksionet e SHBA e shtyjnë Turqinë drejt Rusisë

Dje u zbulua se SHBA vendosi sanksione ndaj një ndërmarrje turke, të cilët ishin të...

Project Syndicate

A është aleatja e Merkel liderja që i duhet Evropës?

Charles de Gaulle kishte “një ide të caktuar për Francën”. Por, a ka Ursula von...

The Economist

Partneriteti me Rusinë dhe përfitimet e Kinës

Ky është trekëndëshi i dashurisë i politikës globale. Që nga Lufta e Dytë Botërore, Kina,...

Project Syndicate

Vende të mrekullueshme, liderë të këqinj

Unë për herë të parë vizitova Shtetet e Bashkuara në 1965 nme një bursë studentore...

The Guardian

Dikur Brexit pa marrëveshje ishte thjesht shaka…

Brexit pa marrëveshje papritmas është bërë papritur çështje shumë serioze. Boris Johnson po luan me...

Editorial i Washington Post

Pse Kina nuk arrin t’i kuptojë protestat në Hong-Kong

Kina sqaroi të hënën se nuk ka ndonjë ide të re se si t’i përgjigjen...

Joschka Fischer/ Project Syndicate

Cila fuqi do e fitojë shekullin e njëzet e një?

Dy dekadat e para të shekullit të njëzet e një kanë filluar të hedhin një...

Rezultatet e sondazheve

2 në 5 rusë nuk duan që Putin të rizgjidhet si president

Së paku dy nga pesë rusë nuk do të dëshironin që Presidenti Vladimir Putin të...

Përgatitjet për Brexit

Boris Johnson nuk duhet nënvlerësuar

Negociatori kryesor i kryeministrit Brexit u ka kërkuar homologëve të tij të BE që të...

Keqkuptimet e Kinës

Njerëzit në Hong-Kong nuk po kërkojnë reforma ekonomike

Pas një fundjave tjetër të përplasjeve të dhunshme midis protestuesve dhe policisë në Hong-Kong, të...

Project Syndicate

Si populistët e humbën ‘lojën e froneve’ në BE…

Pas zgjedhjeve europiane është krijuar ideja se populistët e Evropës Qendrore dhe Lindore e ndihmuan...