MENU
klinika
Zbutja e qëndrimit anti-saudit

Milionat e lobimit arabo-saudit në kongresin amerikan

Pakti i OKB-së për migracionin

Pse nuk do të nënshkruajë Austria?

Austria tha se do të refuzonte të nënshkruante një pakt ndërkombëtar që synonte përmirësimin e...

Nga The Economist

Një tjetër politikan kundër Trumpit…

 “Kllouni”, kështu e quajti Presidenti Donald Trump së fundmi Gavin Newsom, kandidatin demokrat për guvernator...

Nga Project Syndicate

Lufta me SHBA-në mund të jetë “bekim” për Kinën…

Udhëheqësit e Kinës kanë thënë që ekponomia në vend ka nevojë për ribalancim. Këto objektiva...

Albert Çaçi

Brazili ndryshon faqe

Të dielën e shkuar Brazili, demokracia e katërt e botës, zgjodhi për president me rreth...

Nga New York Times

Po tani që Merkel po ikën?

Fillimi i fundit të epokës së Angela Merkel sapo ka nisur. Të hënën, Merkel, kancelarja...

Samiti për Afrikën

Gjermania me fonde miliardëshe për Afrikën

Në samitin për Afrikën në Berlin, kancelarja Angela Merkel u premtoi firmave gjermane më shumë...

Kërcënimet e Amerikës

Po nëse takimi Trump-Xi Jinping dështon?

SHBA është duke u përgatitur të vendosë tarifa të reja në dhjetor për të gjitha...

Nga Project Syndicate

Zgjedhjet në Amerikë po kthehen në kërcënim…

Me afrimin e zgjedhjeve në Amerikë, askush nuk duhet të habitet që terrorizmi po shtohet...

Joschka Fischer/ Project Syndicate

2019, vit vendimtar për Evropën…

Nuk është ekzagjerim të thuhet se viti 2019 do të jetë viti që ose do...

Nga New York Times

A duhet ta vazhdojë SHBA bashkëpunimin me Arabinë Saudite?

Kriza në Shtetet e Bashkuara dhe marrëdhëniet saudite të shkaktuara nga vrasja e gazetarit Jamal...

Nga New York Times

Evropa humb udhëheqësen e kontinentit…

Angela Merkel njoftoi të hënën se ajo do të tërhiqet nga skena politike kur mandati...