MENU
klinika
Vizita e Putin në Arabinë Saudite

Mos vendin e SHBA-së po e zë Rusia??

Nga Deutsche Welle

Cilën anë mban Rusia në konfliktin në Siri?

Rusia ka bërë presion që qeveria e Damaskut të rimarrë kontrollin e plotë të Sirisë...

Editorial i New York Times

Demokracia e Ukrainës, e dështuar apo e suksesshme?

Sigurisht, Ukraina ka probleme të shumëfishta, por sot ajo është një demokraci jashtëzakonisht e zhvilluar,...

Nga The Washington Post

Tradhtia e Trump, një “njollë” në reputacionin e amerikanëve

Në një mbledhje të veteranëve ushtarakë dhe të inteligjencës, të shtunën e kauar, një temë...

Nga Financial Times

A ka më shpresë për një marrëveshje për Brexit?

Shpresat e BE se një marrëveshje e re Brexit do të arrihet deri në fund...

Marrëdhëniet e italianëve me Trump

Salvini bëri luftën, por Conte e fitoi…

Giuseppe Conte nuk do të lejonte që dikush të dëmtonte partinë e tij. Kryeministri italian...

Editorial i The Guardian

Mbretëresha hap listën e dëshirave…

Fjalimi i Mbretëreshës filloi me deklaratën se përparësia e qeverisë “ka qenë gjithmonë” largimi nga...

The Guardian

Kapitull i errët për kurdët tashmë filloi…

Javën e kaluar Turqia nisi sulmin e shumëplanifikuar në Sirinë verilindore kundër kurdëve. Disa ditë...

Nga Deutsche Welle

Ofensiva ushtarake turke, ndihmë për ISIS

Nuk ka kaluar asnjë javë nga ofensiva ushtarake turke në Siri. Bilanci: krime lufte, eksod...

Marrëveshje e re Rusi-Arabi Saudite

Shtohet ndikimi rus në Lindjen e Mesme

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Arabinë Saudite, ku...

Vizitat e Xi Jinping

Mesazhi i fshehur i Kinës për Indinë

Regjimi i Kinës po kërkon të ketë vulën e tij kudo në botë. Ai dëshiron...

Editorial i The Guardian

Siria dhe Trump, një katastrofë

‘Katastrofë totale’, shkroi të dielën ish-i dërguari i njësisë Anti-Islame të Shtetit, Brett McGurk, duke...