MENU
klinika
Shakaja e presidentit rus

Putin: Patjetër që do të ndërhyjmë në zgjedhjet e SHBA

Nga Deutsche Welle

Ribashkimi gjerman – brezi tjetër, ju lutem!

A ka përfunduar ribashkimi gjerman pas gati 30 vjetësh? Aspak, thotë Kay-Alexander Scholz, ekziston edhe...

Fitorja që i duhet presidentit turk

Pse Erdogan u kthye ‘duarbosh’ nga Kombet e Bashkuara?

Vizita e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Asamblenë e Përgjithshme të KB, shumë e...

Nga kryeministri indian/ New York Times

Pse India dhe bota kanë nevojë për Gandin?

Udhëheqësi i madh parashikonte një botë ku çdo qytetar ka dinjitet dhe prosperitet. Me arritjen...

Nga Project Syndicate

Sfidat e reja të Kinës

Gjatë katër dekadave të fundit, Kina është integruar në rrjetet globale në tregti, financa, të...

Sfidat e koalicionit të ri qeveritar

Italia, qeveri të re, probleme të njëjta financiare

Kur bëhet fjalë për buxhetin e Italisë, qeveria e re mund të jetë e ndryshme,...

Nga The Guardian

Pse populistët evropianë nuk heqin dot dorë nga gënjeshtrat?

Përroi i gënjeshtrave që rrjedh nga goja e populistëve duket i pamëshirshëm: nga rutina e...

Profil/ Jamal Khashoggi

1 vit nga vrasja e mistershme që tronditi botën

Janë zbuluar fjalët e fundit të gazetarit arab Jamal Khashoggi, i cili u vra brenda...

Premtimi për të rinisur bisedimet

Koreja e Veriut ‘zhgënjen’ SHBA-në, hedh raketë nga nëndetësja

Koreja e Veriut mund të ketë hedhur një raketë balistike nga një nëndetëse, një veprim...

Nga Deutsche Welle

Plane të reja për Brexit?

“Backstop”-i duhet të hiqet, thotë Boris Johnson e Britania e Madhe do të dalë nga...

Strategjia e Putinit

Rusia dhe Turqia, një partneritet aspak i barabartë

“Traktat i pabarabartë” është emri i dhënë nga Kina për një seri marrëveshjesh që u...

Nga Project Syndicate

SHBA dhe Irani po luajnë një lojë të rrezikshme

Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe Irani ndeshen në Gjirin Persik, konflikti i tyre asimetrik rrezikon...