MENU
klinika
Nga Washinton Post

Vetëm një gazsjellës e bën bashkë Merkelin me Putinin

Nga Deutche Welle

Sfidat e vërteta për Francën nisin tani…

Iniciativa e Emmanuel Macron për mijëra mbledhje bëri që sondazhet e opinionit të favorizonin përsëri...

Nga Project Syndicate

Luftërat tregtare të Trump, një absurditet i rrezikshëm

Politikat tregtare të Presidentit amerikan Donald Trump jo vetëm që kërkojnë të përmirësojnë ekuilibrin e...

Deklarata e Ministrisë së Jashtme

Sanksione nga BE/ Rusia: Do të kundërpërgjigjemi

Rusia do t’i përgjigjet sanksioneve të reja të Bashkimit Evropian, tha të shtunën ministria e...

Cila është "shënjestra" e radhës?

Putin nuk do të ‘ngatërrohet’ më me NATO-n

Së pari ai synonte Gjeorgjinë, pastaj Ukrainën. Synimi i ardhshëm i Vladimir Putinit ka të...

Nga New York Times

Masakra e Zelandës së Re dhe një epokë e re terrorizmi

Të premten, një 28-vjeçar u ngrit, e mbushi makinën me armë,  shkoi në një xhami...

Washington Post

Pas Brexit, Britania s’do të jetë më një superfuqi…

Një nga pikat e forta të demokracisë është se politikat e këqija shpesh ndryshohen. Kjo...

Nga New York Times

“Jelekverdhët” e Francës, përjashtim rregulli…

Askund tjetër, një segment i madh i popullsisë nuk është  kthyer në një lëvizje shoqërore...

Deklarata e zv. ministres së jashtme

Koreja e Veriut: SHBA refuzoi “një mundësi të artë”

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, mund të ndërpresë bisedimet për denuklearizimin me SHBA...

Sulmet terroriste të 28-vjeçarit

I vrau teksa luteshin në xhami/ 49 të vdekur në Zelandën e re

Dyzet e nëntë vetë janë vrarë dhe së paku 20 janë plagosur në Zelandën e...

Demokrati

Beto O’Rourke nis rrugëtimin për President i SHBA

Ish-kongresmeni i Teksasit, Beto O’Rourke deklaroi publikisht se do të kërkojë emërimin demokrat për kandidat...

Edhe me Indinë luftë tregtare?

India, “shënjestra” e radhës e SHBA-së…

Ndërkohë që tensionet me Kinën kanë filluar të lehtësohen, Presidenti i SHBA Donald Trump ka...