MENU
klinika
Emigraconi i paligjshëm

Kufiri SHBA-Meksikë/ 6000 ushtarë për të ndaluar emigrantët

Si do të zgjidhet zëvendësuesi?

Britani/ Theresa May zyrtarisht jo më kryeministre

Pas 1.059 ditësh në krye, kryeministrja Theresa May nuk është më udhëheqëse e Partisë Konservatore...

Panda, 'ambasadore e miqësisë'

Pse kinezët iu dhurojnë panda shteteve të tjera?

Ariu panda është një nga simbolet e Kinës. Të gjithë e dinë se atdheu i...

Nga The Economist

Zgjedhja e aziatikëve: Kina apo SHBA?

Më 1 qershor, Pentagoni botoi planet për një strategji Indo-Paqësori. Në zemrën e saj ishte...

Nga The Guardian

Britanikët duan një lider si Trump?

Presidenca e Trumpit dhe Brexit kanë marrëdhënien e tyre të veçantë, të dallueshme nga aleanca...

108 të vdekur

Rusia kundër ndërhyrjes së huaj në Sudan

Autoritetet ruse kanë thënë të enjten se e kundërshtojnë ndërhyrjen e jashtme në Sudan dhe...

"Të forcojmë marrëdhëniet"

Tensionet me SHBA/ Irani kërkon ‘shpëtim’ tek Katari

Presidenti i Iranit Hassan Rouhani ka theksuar gatishmërinë e vendit të tij për të forcuar...

Zbarkimi i trupave në Normandi

Ngjarja që bëri bashkë liderët botërorë

Mbretëresha britanike, Elizabeta II, së bashku me liderët botërorë, përfshirë presidentin amerikan, Donlad Trump dhe...

Nga The Guardian

Brexit, një ‘katastrofë’ edhe për Turqinë

Në orët e hershme të 4 tetorit 2005, Jack Straw, sekretari i jashtëm britanik i...

40 trupa të nxjerrë nga lumi

Sulmet ndaj protestuesve/ 100 të vrarë në Sudan

Dhjetëra trupa janë nxjerrë nga Lumi Nil në kryeqytetin e Sudanit, Kartum, pas shtypjes së...

Nga The Hill

A mund të përsëritet masakra e 1989-ës?

Kur udhëheqësi suprem i Kinës Deng Xiaoping urdhëroi vrasjen e protestuesve në masakrën e Sheshin...

Çështja e buxhetit

BE: Italia ka shkelur rregullat, nisin penalizimet

Komisioni Europian ka marrë hapin e parë drejt penalizimit financiar të Italisë me arsyetimin se...