MENU
klinika
Profil/ Paul von Hindenburg

Heroi i Gjermanisë në Luftën e Parë Botërore

Pak para 18-vjetorit të 11 shtatorit

Trump anulon bisedimet për paqe me Afganistanin

Presidenti amerikan Donald Trump thotë se ai ka ndaluar negociatat e paqes me Talibanët që...

Lehtësim i tensioneve mes fqinjëve

Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë të burgosurit

Rusia dhe Ukraina kanë përfunduar një shkëmbim të shumëpritur të të burgosurve. Të liruarit përfshijnë...

Profil/ Jair Bolsonaro

‘Trumpi i Tropikëve’, presidenti që shkatërroi Amazonën…

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, i cili është në pritje të një operacioni tjetër këto...

Falë Rusisë...

Polonia, anëtarja më e rëndësishme e NATO-s?

Republika e Polonisë po bëhet me shpejtësi anëtare kritike e Aleancës së NATO-s në përpjekjet...

Sfidat e koalicionit të ri

Po tani si do t’i trajtojë qeveria italiane emigrantët?

A do të largohet qeveria e re e majtë italiane, pro-evropiane, nga politikat e rrepta...

Editorial i Washington Post

Pse shpërfillet konflikti i Japonisë dhe Koresë së Jugut?

Nacionalizmi armiqësor i presidentit amerikan Donald Trump dhe përdorimi i tij i tregtisë si armë...

Deklarata shokuese e ish-shefit të CIA-s

“Putin i ka dhënë NATO-s një arsye për të jetuar përsëri”

Presidenti rus Vladimir Putin i ka dhënë NATO-s një “arsye për të jetuar përsëri” dhe...

Editoriali i The Guardian

Ndryshimet demografike dhe emigracioni, frika e Evropës

Besimi se Evropa kërcënohet nga ndryshimet demografike, është bërë frika kryesore për politikën në Shtetet...

Washington Post

Krizën e vlerave perëndimore po e paguan Siria

Kriza e vlerave perëndimore ka shumë aspekte. Ka një rënie të besimit në demokracinë liberale,...

Beteja e radhës

Regjimi i Putinit po lufton që të mbijetojë

Vladimir Putin, legjitimiteti i regjimit të të cilit rrjedh nga mbështetja e tij e pashembullt...

Profil

John III Sobieski, gjenerali që shpëtoi Evropën nga Osmanët…

Një perandori e lavdishme si Perandoria Osmane nuk do të kishte pasur asnjë pengesë në...