MENU
klinika
Nga "The Lancet"

Trajtimet e menopauzës nxit zhvillimin e kancerit të gjirit?

Minerali dhe përdorimi i tij

Përfitimet e zinkut, burimet dhe efektet anësore të mundshme…

Zinku, një mineral i cili kërkohet në sasi të vogla për shumë procese metabolike. Burimet...

Cilat janë disavantazhet e tij?

Për çfarë përdoret diagnostikifimi me rreze X?

Rrezet x janë valë të rrezatimit me energji të lartë që mund të depërtojnë në...

Sindroma e rrallë

Çrregullimi që prek djemtë dhe ‘shkatërron’ organet

Sindroma limfoproliferative e lidhur me X rezulton nga një anomali në qelizat T dhe qelizat...

Mësoni këshillat e mjekut

Çfarë këshille keni për pacientët me sëmundje të rralla?

Andrea po studjon sëmundje të rralla me përkrahje nga Rrjeti Klinik Hulumtues i Sëmundjeve të...

Duhet të shkoni menjëherë tek një mjek

Keni të përziera, ndjesi shpimi, apo simptoma të mbytjes?

Çfarë është hernia hiatus? Një hernie është kur një organ shtyn përmes një hapjeje në...

Mësoni çfarë e shkakton

Keni pasur gjak në të vjella?

Një prehje e ezofagut (sindromi Mallory-Weiss) është një carje ose vrimë që nuk depërton në...

Çfarë thonë studiuesit?

Vetëm një pilulë për shëndetin e zemrës? Po punojmë për këtë…

Imagjinoni një pilulë të vetme të ngarkuar me një bateri ilaçesh të zemrës që merrni...

Studimi

Lëngu i frutave në shkollë rrezik për studentët?

Kur u jepet opsioni, studentët në programet e vaktit shkollor kanë më shumë të ngjarë...

Zbuloni shkakun

Jeni të rinj dhe me lëkurë të varur?

Cutis laxa është një çrregullim i rrallë i indit lidhës që bën që lëkura të...

Humbjet  e kujtesës

A është shqetësuese arsyeja e harresës suaj?

A ju kanë thënë ndonjëherë se harroni shumë? E  keni të vështirë të kujtoni emra?...

Ja cfarë thonë mjekët

Edhe një pije e vogël rrit shanset për abort!

Edhe sasi të vogla të alkoolit gjatë shtatëzanisë mund të rrisin rrezikun e abortit, paralajmërojnë...

Reklama