MENU
Japonia e pasluftës

Fotografitë ikonë që kanë mbetur në kujtesë

"Colours of Albania"

Fotografia triumfuese midis 35 mijë të tjerave

U mbajt në Shkodër, në kalanë e Rozafës, ceremonia e shpërndarjes së çmimeve të konkursit...

Yjet Botërorë të Operas

Ndahet nga jeta sopranoja e famshme Monserrat Caballé

Sopranoja Montserrat Caballé, dueti i së cilës me Freddie Mercury u bë himni i Lojërave...

Ekspozita personale

Gazmend Leka: Nuk do të rresht së luturi

Lutja, e ka titulluar Gazmend Leka ekspozitën personale në Galerinë FAB, e cila për publikun...

Tamara de Lempicka

“Dy Mikeshat” dhe kontraversiteti i piktores

Tamara Łempicka ishte piktore polake e cila punoi në Francë dhe Shtetet e Bashkuara. Ajo...

Rekord biletash të shitura

“Carmen” shkon në Korçë

Opera “Carmen” do rihapi dyert për publikun në datat 27,28,29 dhe 30 shtator dhe riktheu...

Pikturat e Vitit

Artan Shabani merr çmimin e parë në Bienalen e Venecias

Nga Ilnisa Agolli/ Ish drejtori i Galerisë Kombëtare të Arteve, Artan Shabani, u prezantua në...

Për herë të parë në Shqipëri

“Nadar, mes rregullave dhe tekave”

Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi” do të hapë dyert për publikun sërish me një ekspozitë...

Dritan Nasi

“Subkoshienca Urbane” e shoqërisë sonë të papjekur

“Subkoshiencë urbane” quhet ekspozita e artistit Dritan Nasi që do të hapet më 9 tetor...

Ekspozita Ndërkombëtare e Artit

Driant Zeneli përfaqëson Shqipërinë në Venecia

Edicioni i 58-të i Ekspozitës Ndërkombëtare të Artit, i cili do të mbahet në periudhën...

Profil/ François Mitterrand

Piramida e Luvrit/ Njeriu që bëri të mundur ndërtimin e kryeveprës

François Maurice Adrien Marie Mitterrand (26 tetor 1916 – 8 janar 1996) ishte President i...

Galeria FAB

“Lutja” e Gazmend Lekës

Galeria FAB do të hapë dyert e saj për publikun që adhuron pikturën në ekspozitën...