MENU
klinika
Ekspozitë e Fotografisë

Arti pamor në Korçë, në gjurmët e Gjon Milit

Arti botëror

Leonardo da Vinçi, gjeniu me magjinë e tij

“Leonardo është italian”: Italia dëshiron të rinegociojë huazimin e pikturave të Da Vinçit nga muzeu...

Arti i Rilindjes

Bronzino, piktori elegant i manierizimit italian

Bronzino, ose Agnolo di Cosimo di Mariano Tori, lindi më 17 nëntor 1503, Firence dhe...

Letërsia Artistike

Vladimir Muça nuk ndalet duke sjellë libër të ri

Shkrimi durrsak për Vladimir Muça vjen si krijim që nuk njeh moshë po hedh mendimet...

Ekspozita ‘Nën presion’

Rikthim në arkitekturën socialiste të Shqipërisë

Është çelur dje në Kosovë ekspozita “Nën presion”, me fakte nga arkitektura socialiste në Shqipëri,...

Foto të mrekullueshme!

Roma antike bëhet tërësisht digjitale!

Pothuasje të gjithë ne, në mos e dimë 100% historinë e lavdishme të Perandorisë Romake,...

Ekspozitë në Paris

“Dritare në Artin Mesjetar Shqiptar”, mbreslënëse!

Me rastin e 60 vjetorit të anëstarësimit të Shqipërisë ne UNESCO është zhvilluar për herë...

Sejdi Kapllanaj

Vuajtjet e popullit shqiptar përmes peizazheve!

U hap dje në Prishtinë ekspozita e Sejdi Kapllanaj, me 40 piktura të cilat i...

Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi

Marubi në Milano me ekspozitën “Rituali Fotografik”

Është hapur në Milano të Italisë, ekspozita “Rituali Fotografik” me fotografi të Muzeut Kombëtar të...

Kurë Mjekësore

Njehësohuni me artin në muzeume, me natyrën

Shkencëtarët thonë se dhimbja e dhëmballës shuhet kur ti fillon të ecësh, prandaj ecni sa...

Kohë lufte…

Fotografia që preku zemrën e mijëra njerëzve!

Kjo foto ikonë është marrë nga Claude P. Dettloff, më 1 tetor 1940, teksa Regjimenti...

Familja Marubi

Njëqind vitet e Shqipërisë

Dinastia Marubi, ashtu si e njohim ne nëpërmjët fotografive dhe arkivave të tyre në muzeun...

REKLAMA