MENU
klinika
Galeri fotosh

Vlora dhe rrethinat e saj gjatë pushtimit osman

Personalitet kulturor

Maks Velo merr çmimin “Mjeshtër në Arkitekturë”

Viti 2019 nis me një çmim të rëndësishëm të dhënë nga Shoqata e Arkitekteve të...

Qeramika me figura ilire

Zbulohen 220 enë ilire në qytetin e Durrësit!

Në këtë qeramikë vihen re pikturat e mrekullueshme me temat mitologjike, perënditë dhe heronjtë, që...

Bukuria e Mistershme

“Adoleshenti” i Mikelanxhelos në ekspozitë në Romë

Mikelanxhelo Buonaroti, skulptor, piktor, arkitekt e poet italian, që lindi në Kapreze më 6 mars...

Sadik Kaceli

Një pikturë nudo shqiptare e vitit 1938

Me duart e vendosura në kokë dhe sytë e përhumbur diku, nudoja në tablonë e...

Lojërat Olimpike

Japonia feston me pikturat e Van Gogh

Galeria Kombëtare e Londrës ka vendosur që lulet e Van Gogut t’i dërgojë në Japoni....

Cili është më i madhi?

Leonardo vs Rembrandt/ Po buçet një betejë e vitit për artin!

Një betejë e vitit për artin, po buçet nëpër muzetë e botës. Kush është më...

Karikatura në Mesazhe

Agim Sulaj shfaqet me ekspozitën ‘’Servilizmi’’

Nga Eugent Kllapi/ Në Montecchio të rajonit të Umbrias së Italisë është çelur ekspozita e...

Bukuroshja e Durrësit

A e dini historinë e mozaikut më të famshëm të gjetur në Shqipëri?

Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” u zbulua në vitin 1918 nga arkeologu austriak Kamilo Prashniker dhe...

E mahnitshme!

Artisti që kthen pjesët e makinerive bujqësore në kafshë

Me prejardhje nga shteti South Dakota, John Lopez është një artist amerikan i rritur në...

Ekspozita e Arben Theodhosit

Morali në portat e së kaluarës dhe së tashmes

Nga Eugent Kllapi/ Në faqen e tij personale shkruhet: ‘’Vështroj disa prej pikturave të mia...

Histori njerëzore

Komunizmi i privoi ëndrrën/ Ajo rikthehet në Muzeun Kombëtar

Bëhet fjalë për piktoren Anila Kati, mbesën e ish-zëvendësministrit të Tregtisë Vasil Kati, e cila...

REKLAMA