MENU
klinika
Kadare bëhet sërish fëmijë

“Kur isha sa ju, më arrestuan në klasë”

"Madonna e zezë" e mrekullive

Si, Papë Klementi XI e kurorëzoi ikonën e hershme?

   Në pjesën perëndimore të qytetit Çenstohova (Czestochowa) që ndodhet në jug të Polonisë, gjendet...

Balzaku i kujtesës fotografike

Shkrimtar i artit absolut

   Sot është përvjetori i lindjes së shkrimtarit, poetit dhe dramaturgut të madh francez Honore...

"Gjuha e zogjve"

Athinë ishte kur flitej arbërishte

   “Jam arvanit dhe flas arvanitika”, – kjo ishte fjalia e përsëritur me krenari, nga...

Koliqi-proza-moderne-shqipe

Shkrimtari i madh i vendit e kohës së gabuar

   Ernest Koliqi lindi në Shkodër, më 20 maj të vitit 1903, në një familje...

"Voynich protoroman"

Zbulohet misteri 600-vjeçar

   Prej 600 vjetësh, nuk ka reshtur së fshehuri sekretet e tij, por ideja dhe...

Magjia Markes

“100 vjet vetmi” sërish shqip… prej origjinalit

   Përkthyer mjeshtërisht nga Robert Shvarc më parë, “100 vjet vetmi” (“Cien años de soledad“),...

Përplasja e Sanxhakut

Lufta me më shumë shqiptarë, pas Hasan Prishtinës

   Sanxhaku, si dhe të gjitha viset e Ballkanit, pa ndonjë vështirësi, ranë nën administrimin...

E fejuara u vetëvra fill pas tij

Cili ishte vërtet Kajo Karafili, pse dhe si u vra?

KAJAN (KAJO) KARAFILI           10 FAKTE   Kajan Karafili është një...

Enciklopedia I turke

Si e përshkruan guximshëm Sami Frashëri, Skënderbeun?

    Sami Frashëri botoi në vitin 1888 “Kamus-ul-alam” (Fjalori i Madh i Diturive), e...

Nobelisti Imre Kertez

Shkrimtari i gjuhës së kampeve

Shkrimtari hungarez me origjinë hebreje, Imre Kertez, përfaqësues i një pjese të literaturës së kampeve...

Shqiptarët e mijëra pikëpyetjeve

Toka e thesareve të historisë së pellazgëve

   George Fred Williams, më 1914, ka shkruar për shqiptarët: “Po të kthehemi në parahistori,...