Menu
Pjesë e çetës së Çerçiz Topullit

Përkujtojmë 88-vjetorin e ndarjes nga jeta të atdhetarit të shquar

Shkrimtari Sharl Pero

Kolosi i përrallave magjiplotë

Sharl Pero (Charles Perrault) është autori i përrallave magjepsëse që kanë përkundur fëmijërinë tonë:“Bukuroshja e...

Cili dhunim? Pse?

I vetmi dhunim prone që tolerohej nga malësorët!

Një nga paisjet bujqësore më të përdorura dhe më të fetishizuara ka qenë parmenda. Pothuajse...

Tomas Man

Romancieri i kryeveprave

Kultura dhe letërsia e shekullit XX nuk mund të kuptohen pa emrin e Tomas Manit....

Lëvizja Feministe

Kontributi i Simon dë Bovuar për të drejtat e grave

“Ne nuk lindim gra, ne bëhemi të tilla”. Filozofja, shkrimtarja, intelektualja dhe eseistja franceze, Simon...

Frymë moderne në prozën shqiptare

Çfarë shkruante Anton Pashku, kur ende s’kishte mbushur 20 vjeç?

Anton Pashku lindi më 8 janar 1937 në Grazhdanik (fshat afër Prizrenit). Nënën, Getën, e...

Letërsia botërore

Princi i Poetëve, lirizmi i Pol Verlenit

Kam ardhur unë, një jetim, Zengjin prej syve dhe belave Në njerëzit e kasabave S’ma...

Nermin Vlora Falaci

Përkushtuese e devotshme ndaj kombit

Vite më parë lindi nga një familje e shquar brez pas brezi, Nermin Vlora, mbesa...

Gjeniu i fantashkencës

Isaac Asimov, shkrimtari i të gjitha zhanreve

“Nëse rrjedha po të shpie atje ku dëshiron të shkosh, mos diskuto!” Shkrimtari amerikan me...

Rëndësi e Madhe Kombëtare

‘’Meshari’’ i Gjon Buzukut, vepër monumentale

Më 5 janar 1555, Don Gjon Buzuku prifti katolik shqiptar përfundoi së shkruari ‘Mesharin’ e...

Paradoksi kafkian

Kafka ishte Praga dhe Praga ishte Kafka

Në dekadat e para të shekullit të njëzet, Praga përfaqësonte një bashkëjetesë të jashtëzakonshme midis...

Ernest Heminguej

Legjenda e letërsisë amerikane

“Heminguej është më shumë se njeri, ai është stil jete”. Mjafton të citojmë “Lamtumirë armë”,...