MENU
Tundimi i postrealitetit

Grimaldi – realiteti i padukshëm

Nga Çapajev Gjokutaj

“Çdo prilł, dua të besoj se Tasimi është gjallë”

Sot është 74 vjetori i lindjes së Tasim Gjokutajt. Pas një jave bëhen 20 vjet...

1889/gazetat greke shkruanin shqip

Kënga e arvanitasit princeshës

Poema e vjetër është shkruar në Pire, më 26 mars të vitit 1889 nga një...

Pse do lexuar e gjithë biblioteka e tij?

Mark Tuein

Çfarë do ndodhte nëse do bënim një listë të gjithë librave që ka lexuar Mark...

Hans Kristian Andersen

Përrallat në festë

Sot është Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë, e simbolizuar me ditën e lindjes së...

Fan S. Noli nga Kuteli

“Gazetar, theollog, orator e gjithëmonë poet”

* Vështrim panoramik – Fan S. Noli në sytë e një shkrimtari si Kuteli: I....

Poradeci: Dashuria-grua

“Nëna ime e dhembshur… ajo është një leshverdhë”

Kjo letër plot emocion e babait të saj, vjen për lexuesin e gjerë nga Marie...

Ai nuk ka kurrë turp!

Frojd: Doni ta njihni idiotin?

Zigmund Frojd (Sigmund Freud), themeluesi i psikanalizës është i njohur për idetë radikale mbi botëkuptimin...

Vargje nga Ibrahim Rugova

Kur “Ati i Kombit” shkruante poezi!

Ibrahim Rugova, presidenti i parë dhe historik i Republikës së Kosovës. I lindur më 2...

Njëqind titujt

Librat që ndryshuan botën

“BBC Culture” ka anketuar shkrimtarët anembanë globit, për përzgjedhjen e tregimeve që janë lexuar brez...

Masakra e Tivarit '45

Përgjegjësi e plotë e shtetit shqiptar

Ky fundmars shënon 74-vjetorin e masakrës së Tivarit, ku partizanët komunistë të Shqipërisë, Serbisë e...

Dritëro Agolli si protagonist

“Më prit se po vij shpejt”, poezitë e mëdha nga një “gjuhë e vogël”

Midis vlerësimeve dhe kritikave, thuhej se i madhi, Dritëro Agolli hyri që në fillim në...