MENU
klinika
Më ke bërë të lumtur… lamtumirë

Stieg Larsson i shkruante Evës

"Shkruante gjithmonë para agimit"

Si e kujton e bija Sami Frashërin

Në librin “Njerëzit e famshëm që nuk i njohim”, me autor gazetarin turk Hikmet Feridun...

Poezia si institucion

Gjuha përmes vargut

Pedagogia dhe studiuesja e pedagogjisë Antonia Ragone, shpjegon se edukimi përmes poezisë mund të jetë...

Dumas: Si e njoha Ali Pashën

“Shqiptarët kanë ligj shpagimin”

Një dorëshkrim i vjetër i shkrimtarit francez Alexandre Dumas (Aleksandër Dyma) ka bërë të flitet...

Kur bëre derr' dhe arinë

Ç’deshe që bëre Turqinë

27 marsi 1866 shënon ditëlindjen e atdhetarit, poetit, publicistit, veprimtarit, përkthyesit, dramaturgut e krijuesit Andon...

Robert Frost pa asnjë NOBEL

“Kur pushteti korrupton, poezia pastron”

Robert Frost (Robert Lee Frost), poeti i famshëm amerikan i shekullit të 20-të, i cili...

"Po kur të jesh mërzitur shumë"

Sikur thoshte Dritëroi

“Ka fjalë që qajnë dhe lotë që flasin” Shkrimtari dhe publicisti, anëtari i Akademisë së...

Këngët e nuses

Dasma tradicionale e Veriut

Hyacinthe Hecquard (Iasint Ekuar), konsull i Francës në Shkodër, Kalorës i Legjionit të Nderit, në...

Haki Stërmilli

Çfarë i shkruante Nexhmije Hoxha

Nga Prof. Nasho Jorgaqi Në historinë e letërsisë shqiptare, Haki Stërmilli përfaqëson një nga shkrimtarët,...

Diplomati i parë shqiptar

Ëngjëllorët e Drishtit

Pal Ejlli (tosk./standart Engjëlli) (1416 – 1470) ishte një klerik katolik arbër që shkroi fjalët...

Urtësia para tiranisë

Konfuci pararendës i ungjillit

  “Pavarësisht se sa i zënë je, gjej kohën për të lexuar ose rri në...

Filip Shiroka – poeti i dallëndysheve

“Kombi qytetërohet me mësimin e gjuhës”

Poeti i soneteve të ndryshme, Filip Shiroka, lindi në vitin 1859 në Shkodër dhe u...