MENU
klinika
Shqiptarët thjesht si të tillë!

E.L. James nuk e kupton kodin e nderit, apo çfarë?

E dinit se më shumë lexohet në...

Kurani dhe Bibla librat më të lexuar

Është klasifikuar si vendi i parë në botë, me më shumë lexues: India. Çdo qytetar...

Martiri i gjuhës shqipe

A është i ndaluar nga kisha Petro Nini?

Ata shkuan deri në atë pikë, sa çkishëruan patriotët ortodoksë si Papa Kristo Negovanin, Pandeli...

Shekspiri dëshmitar i Jul Cezarit

Bruti foli me gjuhën e Nolit, po ç’tha?

Fjalimi i Brutit, marrë nga “Jul Cezari” i Shekspirit – Përkthyer nga Fan S. Noli:...

Libri-Dita Botërore-origjina

“E kam imagjinuar gjithnjë parajsën një lloj biblioteke”

Lindur në Katalonjë në ditën e San Giorgios, festa spanjolle e “librit dhe trëndafilave” u...

Ngjarje që trondisin historinë...

Pse vërsulet fshatarësia globale drejt një libri?

Viktor Hygo, Volter, Heminguej ose Xhorxh Oruell: pas çdo tronditjeje emocionale të një ngjarjeje, libri...

Satira dhe humori i pavdekshëm

Mark Tuein shkrimtari parashikues i saktë

Samuel Langhorne Clemens (30 nëntor 1835 – 21 prill 1910) njohur me emrin Mark Twain...

“Procesi” sipas të cilit gjendet thesari

Franc Kafkës i rikthehet autorësia…(veprat e fshehura)

Disa prej veprave të papublikuara dhe të fshehura prej kohësh, të shkrimtarit Franc Kafka, mund...

Octavio Paz

“Fjalë? Po, prej ajri dhe në ajër të humbura”

Më 19 prill 1998 u nda nga jeta Octavio Paz, poet nobelist meksikan. Duke qenë poeti...

Një kalorës që shpëtoi një gjuhë

Si e transkriptoi shqipen Arnold von Harfi

Gjatë shtegtimit për në Jeruzalem, udhëtari gjerman nga Këlni, Arnold Ritter von Harff bën një...

Konica do të krenohej me Bajronin

“I dua grekët; kopukë me veset e turqve, pa guxim”

Faik KONICA do ta rrëfente me besnikëri e sqimë të hollë, admirimin e veçantë për...

Ezra Paund-parajsa e thyer

A kishte qenë poeti i çmendur?

“Nuk jam kredhur në heshtje, është heshtja që më ka pushtuar”.   Ezra Pound, poeti,...