MENU
klinika
Ata u flijuan për atdheun

Vrasja e Qemal Stafës siç e dëshmon Drita Kosturi

Dashuri pa poezi ka sesi?

Tatjana i shkruan Onjeginit… nga shpirti

  Po marr guximin që t’ju shkruaj… Ç’do deshit më veç shpirtit tim? E di,...

Ishte 5 maji 1912

Pse Hasan Prishtina braktis parlamentin turk?

Këtu u tubuan krerët e Drenicës. Kishte edhe nga viset tjera shqiptare. Natën kishte ecur...

“Të bëhesh' si Michelle Obama”

Libri në shqip i ish-zonjës së parë amerikane

Libri i shumëpritur nga Michelle Obama, tashmë është shqipëruar. “Becoming”, apo “Të bëhesh” është një...

Shtëpi-muze në nder të Kadaresë

Më pas (1 kat më poshtë) ajo e Agollit

Apartamenti ku punoi dhe jetoi gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare, së shpejti do të...

Makiavelizmi

“Jam historian tragjiko-komik”

Nikolo Makiaveli, mendimtar i Rilindjes italiane, teoricien i politikës, i historisë dhe luftës, poet dhe...

1938: Balloja e madhe

Si u njohën mbreti Zog me konteshën Apponyl

Biografja franceze e mbretëreshës Geraldinë, Josephine Dedet, e përshkruan me romantizëm udhëtimin e Geraldinës, drejt...

Miqësi e artë njerëzish të rrallë

Poradeci i shkruante Kutelit me këto fjalë

Letër e Lasgush Poradecit për Dhimitër Paskon – Mitrush Kutelin (Graz, 22 shkurt 1930)  ...

Evropa qëndron e pandjeshme...

Ç’mendonte plaku i Vlorës, më 1913?

“Excelsior” e të shtunës së 26 prillit të vitit 1913, në faqen gjashtë ka botuar...

Pjetër Mazreku 360 vjet më parë

Autoktonia e shqiptarëve dhe nisma e etimologjisë shkencore

Një figurë tepër interesante e kulturës shqiptare është dhe Pjetër Mazreku, arqipeshkvi i Tivarit, i...

"Teksa përfytyroj parajsën"

Letra më e bukur e dashurisë e këngëtarit

Kjo është një prej letrave më të bukura të dashurisë, që këngëtari i famshëm i...

E magjishme gjuh' e nënës

Noli i letrave të diellta, nga një dishepull i tij

Nga:Keze Kozeta Zylo, botuar në gazetën “Illyria” në Nju Jork Gjuha shqipe, si një ndër...