MENU
Makiavelizmi

“Jam historian tragjiko-komik”

1938: Balloja e madhe

Si u njohën mbreti Zog me konteshën Apponyl

Biografja franceze e mbretëreshës Geraldinë, Josephine Dedet, e përshkruan me romantizëm udhëtimin e Geraldinës, drejt...

Miqësi e artë njerëzish të rrallë

Poradeci i shkruante Kutelit me këto fjalë

Letër e Lasgush Poradecit për Dhimitër Paskon – Mitrush Kutelin (Graz, 22 shkurt 1930)  ...

Evropa qëndron e pandjeshme...

Ç’mendonte plaku i Vlorës, më 1913?

“Excelsior” e të shtunës së 26 prillit të vitit 1913, në faqen gjashtë ka botuar...

Pjetër Mazreku 360 vjet më parë

Autoktonia e shqiptarëve dhe nisma e etimologjisë shkencore

Një figurë tepër interesante e kulturës shqiptare është dhe Pjetër Mazreku, arqipeshkvi i Tivarit, i...

"Teksa përfytyroj parajsën"

Letra më e bukur e dashurisë e këngëtarit

Kjo është një prej letrave më të bukura të dashurisë, që këngëtari i famshëm i...

E magjishme gjuh' e nënës

Noli i letrave të diellta, nga një dishepull i tij

Nga:Keze Kozeta Zylo, botuar në gazetën “Illyria” në Nju Jork Gjuha shqipe, si një ndër...

“Çështja e Kosovës”

Llosa: Millosheviç përgjegjësi kryesor

Së fundmi, ka dalë nga shtypi libri “Çështja e Kosovës”, me autor nobelistin peruan, Mario...

Burrat e ndritur të kombit

Gjeçovi kur i shkruante Fishtës

I dashtun P. Gjergj (Fishta)! Letren tande e kam marrç n’Lezhë. E ty a t’ra...

Konica ky mësues i rreptë

“E deshi Shqipërinë aq sa e urreu”

Intelekuali i papërsëritshëm, Konica, nuk e ka kursyer as dashurinë dhe kontributin e vyer për...

Shtypi kopshti i një jete morale

Mit’hat Frashëri: Ç’është një gazetar i mirë?

Shtypi s’duhet të jetë pasqyra e kafeneve, vëndi i fjalimeve të zbraztë. Duhet të jetë...

Mbi opusin onufrian

Motive dhe sinopse historike

Nga: Moikom Zeqo – Po kumtojmë për herë të parë të dhëna të reja shumë...