MENU
klinika
Ngjarje që trondisin historinë...

Pse vërsulet fshatarësia globale drejt një libri?

Satira dhe humori i pavdekshëm

Mark Tuein shkrimtari parashikues i saktë

Samuel Langhorne Clemens (30 nëntor 1835 – 21 prill 1910) njohur me emrin Mark Twain...

“Procesi” sipas të cilit gjendet thesari

Franc Kafkës i rikthehet autorësia…(veprat e fshehura)

Disa prej veprave të papublikuara dhe të fshehura prej kohësh, të shkrimtarit Franc Kafka, mund...

Octavio Paz

“Fjalë? Po, prej ajri dhe në ajër të humbura”

Më 19 prill 1998 u nda nga jeta Octavio Paz, poet nobelist meksikan. Duke qenë poeti...

Një kalorës që shpëtoi një gjuhë

Si e transkriptoi shqipen Arnold von Harfi

Gjatë shtegtimit për në Jeruzalem, udhëtari gjerman nga Këlni, Arnold Ritter von Harff bën një...

Konica do të krenohej me Bajronin

“I dua grekët; kopukë me veset e turqve, pa guxim”

Faik KONICA do ta rrëfente me besnikëri e sqimë të hollë, admirimin e veçantë për...

Ezra Paund-parajsa e thyer

A kishte qenë poeti i çmendur?

“Nuk jam kredhur në heshtje, është heshtja që më ka pushtuar”.   Ezra Pound, poeti,...

Letërsia shqipe e alfabetit arab

H.Z. Kamberi/ bejtexhiu i sarkazmës therëse

Poetët e shekullit 18-të, që shqipen e shkruan me alfabet arab, u quajtën bejtexhinj. Kjo...

“Nuk ua dorëzoj kurrë Shqipërinë”

Kur Ibrahim pasha vrau në Shkodër 5 oficerë francezë(1812)

Shkruar nga Faik Konica – “Albania”, viti IV, mars XV (1900). Më 1812, francezët, që...

Martin Camaj

Koliqi nuk i frikësohej vdekjes donte kohë për të punuar

E randë dhe e vështirë asht edhe për mue barra që po më bie të...

Për kë bien këmbanat?

Qosja: Fshatari bën shtazët njerëz e njerëzit shtazë

Akademiku Rexhep Qosja, ka publikuar së fundmi, një pjesë të shkëputur prej librit të tij...

Shqipëria në testamentin e Konicës

“Ti Imzot Noli dhe ti Lamja i vogël”

Kishte jetuar vëtëm për Shqipërinë, i ishte kushtuar asaj dhe nuk kërkonte gjë tjetër veç...