MENU
klinika
Biblioterapia

Leximi përjashton egon

Mjeshtrit e fjalës

Klasikët e nobelistët sërish në qarkullim

Botimet në Portalin Mediatik “Konica.al” në kolanën “Mjeshtrit e Fjalës: Nobelistët/Klasikët” kanë si synim ta...

Syt' e tu vetëtimtarët

Poezia në një ditë

Prej vitit 1999, 21 marsi është shpallur si Dita Botërore e Poezisë, nga UNESCO. Vendimi...

"Shqipni" pas Pirros

Nga arbërorët tek arbëreshët

Nga Eqrem Çabej, botuar në revistën “Shqipëria e re”, 1972 Shqiptari i thotë vetes shqiptar,...

Konfuci

Kush e fsheh injorancën, e tregon atë shumë herë

“Ai që pranon injorancën e tij, e tregon atë një herë; ai që mundohet ta...

"Njëqind vjet vetmi" flet spanjisht

Netflix zgjedh realizmin magjik

Gabriel Garsia Markes do të pushtojë së shpejti edhe ekranin e madh. “Njëqind vjet vetmi”,...

"E para ishte fjala"

Autorë dhe thënie

Franz Kafka 1. Kush kërkon, nuk gjen, kush nuk kërkon, do ta gjejnë. 2. Nga...

Një letër dashurie e përbindshme

Kadareja kur dashuronte ruset

 Një ndër librat e Ismail Kadaresë perceptuar nga vetë autori, si njëfarë bashkëbisedimi mes miqsh...

Zygmunt Bauman - moderniteti fluid

Pavarësia, apo mërzia absolute

Zygmunt Bauman, sekreti i lumturisë sipas teoricienit të modernitetit fluid   “Quhet pastrim heqja e...

“Meshari” mesazh shqip

Gjon Buzuku shkroi gegërisht

Më 20 mars të 465 vjetëve më parë, do të niste rrugën e vet, fjala...

Italo Svevo

Zeno ishte aty, para Brixhit Xhons

Le t’u rikthehemi viteve 1923, kohë kur Italo Svevo përshkroi për herë të parë, në...

Visar Zhiti

Jo këtu… në Bukuresht bashkohen heronjtë

Vetë lajmi që zgjedhim të japim është qëndrim. Përmbajtja e tij, ajo që nxëmë nga...