MENU
klinika
Italo Svevo

Zeno ishte aty, para Brixhit Xhons

Visar Zhiti

Jo këtu… në Bukuresht bashkohen heronjtë

Vetë lajmi që zgjedhim të japim është qëndrim. Përmbajtja e tij, ajo që nxëmë nga...

"Koka e falur s’pritet"

Konica: Shqiptarët luftëtarë kryeneçë

Nga: Faik Konica (Pjesë nga libri, “Shqipëria, kopshti shkëmbor i Evropës Juglindore”) Mendimet mund të...

Historiani polak për Shqipërinë

Mjeda në Krakov

Nga Tadeusz Czekalski* – Vitin e kaluar u botua në shqip libri me autor historianin...

Poetja e parë angleze

Cila ishte ‘zonja e errët’ shekspiriane?

“Raporti Emilia” i quajtur për nder të botimit të poetes së parë në Angli, analizon...

Dan Brown shpjegon Teknikumin

“Origjina e species së re”

Shkruan: Fitore R. Dan Brown, autori i romaneve të mirënjohura e me famë botërore si...

"Çmimi pa kombësi"

Alfred Nobel – dëshira e fundit

Ishte dëshira e fundit dhe testamenti i Alfred Nobelit, që i dha jetë më pas...

Gerard de Neval

Darka e pashait shqiptar të Akrës

Duke lexuar për jetën romaneske të autorit të romanit “Konti i Monte Kristo”, nga Alexandre...

Si të zotërojmë të pazotërueshmen

Gjuha e re filozofike e Kantit

Kanti është filozofi gjerman i shekullit të 18-të (1724-1804). Mendimtar i Iluminizmit gjerman (Aufklärung), i...

Nga Lis Bukuroca

Profesori dhe murgu

Një djalosh shkoi në një manastir të largët dhe i tha abatit të zenit: “Jam...

Sully Prudhomme

Poeti i botës së brendshme shpirtërore

Çmimi Nobel në vitin 1901 Rene François Armand Prudhomme, lindi më 16 mars 1893, në...

"Nëse do të qytetërohemi ndonjë ditë"

Konica përfaqësuesi atipik i shqiptarëve

Faik Konica, lindi më 15 mars të vitit 1876 në Konicë dhe vdiq më 14...