MENU
klinika
Italo Kalvino dhe leksionet amerikane

Shkujdesja si dimension

Nga Elona Agolli

‘Shpirtrat e tyre tani po çmallen, ndjekja ndaj nënës time u sos’

Më datën 19 shkurt, e bukura nëna ime thirri vdekjen. U rrëzua e vendosur për...

Rrëfimi/ Si e kam njohur...

“E dashur Elona”, Helena Kadare i shkruan të bijës së Sadijes

E dashur Elona, M’u duk pak e çuditshme tani qe u ula dhe shkrova ne...

"Panairi i librave të vegjël"

Botimet Nazarko më pranë lexuesit

Panairi i librit, si pararendës i Samitit të Diasporës, ka zënë vend në lulishten pranë...

100-vjetori i lindjes

Zaloshnja, shkrimtari që lindi dhe vdiq me pushkë në dorë

Shkollën fillore Moisi Zaloshnja e mbaroi në Zaloshnje, me mësues Petref Therepeli. Klasën e V...

“Femra Bajron” e letësisë britanike

L.E.L – poetja u harrua enkas

Jo gjithkush është i qartësuar se ç’ka ndodhur ekzaktësisht me letërsinë angleze të fundperiudhës së...

Viktor Hygo - gjeniu i letërsisë

Fjalët e fundit të shkrimtarit, 3 ditë para vdekjes

Të përmendësh Viktor Hygonë është njëlloj si të flasësh për një forcë natyrore trallisëse, për...

“Çdo histori dashurie është një histori fantazmash"

Wallace “mbreti i zbehtë” i letërsisë amerikane

David Foster Wallace është një shkrimtar shumëdimensional, meriton të nderohet, një kolos i letërsisë amerikane....

Si duhet të shihet personazhi i njohur?

“E përdalë” apo “Heroinë”? Çfarë ishte Anna Karenina?

Në krijimtarinë letrare të Tolstoit, dy janë veprat që ai i konsideronte si pasqyrë e...

Henri Miler/ Të shkruarit

Këshilla dhe marifete/ Çfarë i nxit shkrimtarët?

Çfarë i nxit shkrimtarët të shkruajnë? Si ia dalin mbanë të arrijnë një nivel aq...

Para vdekjes

Letra më e bukur që Gabriel Garsia Markez la për njerëzimin…

Kjo mund të konsiderohet testamenti shpitëror i shkrimtarit kolumbian (Çmim Nobel për Letërsi më 1982):...

Letërsia botërore

Jasunari Kavabata, nobelsti mbreslënës

Bukuri hyjnore apo e ligë? “Bukuroshet e fjetura” Jasunari Kavabata qe shkrimtari i parë japonez...