MENU
Dhuroi bibliotekën dhe fermën e tij

Filozofi misionar që shkolloi fëmijët indianë dhe afrikanë!

Personalitet Kombëtar

Ismail Kadare kryeson, 1.301 botime në 45 gjuhë

Një nga shkrimtarët më të mirë në rang kombëtar por dhe mjaft i vlerësuar në...

Prapaskenat e Nobelit

Refuzimi si i papërshtatshëm i Samuel Beketit

Samuel Beket (Samuel Beckett) refuzohet si i papërshtatshëm për çmimin Nobel në vitin 1968. Dokumentet...

Personalitet kulturor

Maks Velo merr çmimin “Mjeshtër në Arkitekturë”

Viti 2019 nis me një çmim të rëndësishëm të dhënë nga Shoqata e Arkitekteve të...

Pjesë e çetës së Çerçiz Topullit

Përkujtojmë 88-vjetorin e ndarjes nga jeta të atdhetarit të shquar

Mihal Grameno është një ndër figurat e atdhetarizmit shqiptar, publicist, shkrimtar dhe veprimtar i lëvizjes...

Shkrimtari Sharl Pero

Kolosi i përrallave magjiplotë

Sharl Pero (Charles Perrault) është autori i përrallave magjepsëse që kanë përkundur fëmijërinë tonë:“Bukuroshja e...

Cili dhunim? Pse?

I vetmi dhunim prone që tolerohej nga malësorët!

Një nga paisjet bujqësore më të përdorura dhe më të fetishizuara ka qenë parmenda. Pothuajse...

Tomas Man

Romancieri i kryeveprave

Kultura dhe letërsia e shekullit XX nuk mund të kuptohen pa emrin e Tomas Manit....

Lëvizja Feministe

Kontributi i Simon dë Bovuar për të drejtat e grave

“Ne nuk lindim gra, ne bëhemi të tilla”. Filozofja, shkrimtarja, intelektualja dhe eseistja franceze, Simon...

Frymë moderne në prozën shqiptare

Çfarë shkruante Anton Pashku, kur ende s’kishte mbushur 20 vjeç?

Anton Pashku lindi më 8 janar 1937 në Grazhdanik (fshat afër Prizrenit). Nënën, Getën, e...

Letërsia botërore

Princi i Poetëve, lirizmi i Pol Verlenit

Kam ardhur unë, një jetim, Zengjin prej syve dhe belave Në njerëzit e kasabave S’ma...

Nermin Vlora Falaci

Përkushtuese e devotshme ndaj kombit

Vite më parë lindi nga një familje e shquar brez pas brezi, Nermin Vlora, mbesa...