MENU
klinika
“Mandela i Ballkanit”

Pjetër Arbnori, si mbijetoi 28 vjet në burgjet komuniste?!

Kulturë Antike

Pellazgët-shqiptarët dhe helenët si vazhdon historia?

Shqiptarët janë paraardhësit e drejtpërdrejtë të pellazgëve të lashtë. Në Greqinë e vjetër parahistorike, përpara...

Pse u shkishërua?

Babai i komedisë franceze

Molieri (Zhan Batist Poklen) lindi më 15 janar 1622 e vdiq më 17 shkurt 1673. Është një...

Vlera kombëtare kulturore

Libri 500-vjeçar për Skënderbeun promovohet në Slloveni

Janë të shumta diskutimet për figurën më të rëndësishme kombëtare shqiptare, Gjergj Kastriot Skënderbeut. Në...

Letërsia Rumune

Romantiku i fundit, Mihal Eminesku poet i dëshiruar

“Unë mendoj se gjuha më fleksible në botë mund të jetë gjuha shqipe” – do...

Dhuroi bibliotekën dhe fermën e tij

Filozofi misionar që shkolloi fëmijët indianë dhe afrikanë!

George Berkeley, djali i një pronari tokash, u lind më 12 mars 1685 në Kilkeni...

Personalitet Kombëtar

Ismail Kadare kryeson, 1.301 botime në 45 gjuhë

Një nga shkrimtarët më të mirë në rang kombëtar por dhe mjaft i vlerësuar në...

Prapaskenat e Nobelit

Refuzimi si i papërshtatshëm i Samuel Beketit

Samuel Beket (Samuel Beckett) refuzohet si i papërshtatshëm për çmimin Nobel në vitin 1968. Dokumentet...

Personalitet kulturor

Maks Velo merr çmimin “Mjeshtër në Arkitekturë”

Viti 2019 nis me një çmim të rëndësishëm të dhënë nga Shoqata e Arkitekteve të...

Pjesë e çetës së Çerçiz Topullit

Përkujtojmë 88-vjetorin e ndarjes nga jeta të atdhetarit të shquar

Mihal Grameno është një ndër figurat e atdhetarizmit shqiptar, publicist, shkrimtar dhe veprimtar i lëvizjes...

Shkrimtari Sharl Pero

Kolosi i përrallave magjiplotë

Sharl Pero (Charles Perrault) është autori i përrallave magjepsëse që kanë përkundur fëmijërinë tonë:“Bukuroshja e...

Cili dhunim? Pse?

I vetmi dhunim prone që tolerohej nga malësorët!

Një nga paisjet bujqësore më të përdorura dhe më të fetishizuara ka qenë parmenda. Pothuajse...