MENU
klinika
Nobelisti klasik helen

Jorgos Seferis poeti-diplomat

Xhek Keruak - letërsia e momentit

“E gjithë jeta është një vend i huaj”

“Nuk kam asgjë për t’i ofruar askujt, përveç rrëmujës sime”. Xhek Keruak, shkrimtari dhe poeti...

Poeti hermetik

Camaj, shkrimtari dhe albanologu

Më 12 mars të 27 viteve më parë, do të ndahej nga jeta shkrimtarit dhe...

Urdhëri i Hitlerit

Ditari i oficerit nazist që fsheh 360 kamionë me ar

Ditari i kohës së luftës i një oficeri nazist, pretendon se qindra kamionë të mbushur...

Akademia e Shkencave propozon sërish

Kadareja mundet të marrë njërin “Nobel”

Nuk është hera e parë për shkrimtarin, të kandidohet për çmimin “Nobel”. Ismail Kadare ka...

Nga Ismail Arsllani

Abetarja dhe mësuesit e parë të shqipes në Tetovë

-Shkolla e parë shqipe në Tetovë u hap në qershor të vitit 1941, me mbajtjen...

Por pranoje fatin - tha një shkrimtar

Kënaqu siç vetëm budallai di…

Kultivo dyshimin ndaj ideologjive dhe parimeve dominuese. Qëndro larg nga parimet. Ki mendjen të mos...

The Guardian: Çmimi për 2018 - '19

NOBEL dy herë letërsia

Pas skandalit seksual, që detyroi shtyrjen e dhënies së çmimit “Nobel” për vitin 2018, këtë...

Adolf Shvjedçikov: "Rozafës shekullore"

Poeti rus dashuruar me Shkodrën

Cili është poeti rus, që ka shkruar për Shkodrën e shkodranët? Adolf Shvjedçikov është “Bashkëpunëtor...

"Populli është muza ime"

Kuteli i rrëfimit mjeshtëror

Mitrush Kuteli është pseudonimi i Dhimitër Paskos, i njërit prej prozatorëve më të shquar të...

“Nuk besoj në Zot, por ia kam frikën Atij”

Markez, babai i realizmit magjik

“Unë nuk besoj në Zot, por ia kam frikën Atij”   Njeriu i letrave, nobelisti...

Pasolini – personaliteti tragjik në letërsinë italiane

Poeti kontroversial

“Një shoqëri që vret poetët e saj është një shoqëri e sëmurë”    Pier Paolo...