MENU
klinika
Kush i sfidon yjet?

Zhvendosen çmimet “Oscar”

Tutankhamon në ankand

Egjipti kërkon faraonin në Londër

     Autoritetet egjiptiane kanë kërkuar nga Britania e Madhe, që të kthejë skulpturën e...

Konica, shqiptarëve

“Vallë anarkia ku do ta shpjerë vendin?”

      Shqiptarët kishin zakon të thoshin se shpëtimin dhe përparimin e Shtetit e...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 13 qershor?

313 – Dekreti i Milanos, nënshkruar nga Konstandini i Madh dhe bashkë-perandori Valerius Licinius që...

Kosova pllakë përkujtimore

Clinton: Urrejtja do të mundet prej dashurisë

     Në bulevardin “Bill Clinton” në Prishtinë, është zbuluar pllaka përkujtimore e ish-presidentit të...

“Salvator Mundi”

Kryevepra e Da Vinçit në jahtin e princit saudit

  Është zbuluar vendndodhja e kryeveprës së Leonardo Da Vinçit. Vendi i saj ka qenë...

At Zef Pllumi

“Na mungon mendja, mentaliteti e dashunia”

     At Zef Pllumi (Bogë, 1924 – Romë, 2007) qe frat françeskan, publicist e...

Video: Kjo studente kineze interpreton Ypin

Ti nuk lexon shqip, por kinezët po!

    Një studente e fakuktetit të gjuhës shqipe në Universitetin e Pekinit, ka surprizuar...

Krijimtaria pozitive

Bart përballë ekzistencializmit

      Roland Xherar Bart një nga filozofët francezë më me ndikim, kritik letrar,...

Letërsi pa komercializëm

Loer Kume kurorëzohet me një “Kadare”

Loer Kume u shpall fituesi i madh i çmimit “Kadare”, për vitin 2019. Kume vlerësohet...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 12 qershor?

1665 – Kur, pas një gjysmë shekulli në Manhatan, kolonët holandezë braktisën fshatin e tyre...

Ka edhe një kishë eshtrash...

Dikur aristokratë, sot skelete zbukuruese

Në zemër të fshatit çek, Kutna Hora, gjenden disa prej arkitekturave më të bukura në...

REKLAMA